Region

Nebojša Čović pod istragom tužilaštva

1309covicok
T
užilaštvo za organizovani kriminal pokrenulo je 25. avgusta istragu protiv bivšeg šefa Koordinacionog centra za Kosovo Nebojše Čovića i još pet osumnjičenih da su nezakonito prisvojili više od 850 miliona dinara (oko 830.000 eura), namjenjenih kupovini stanova i izgradnji objekata za raseljene sa Kosova.

Nebojša Čović pod istragom tužilaštva
Portal AnalitikaIzvor

Naredba za sprovođenje istrage tereti šest osumnjičenih da su u toku 2003, 2004. i 2005. godine nezakonito prisvojili više od 850 miliona dinara. Njima se stavlja na teret da su izvršili krivična djela zloupotreba službenog položaja i zloupotreba položaja odgovornog lica.

“Do sada je saslušano četvoro osumnjičenih, i to A.R., B.R., I.Š. i D. K”, precizira se u saopštenju i napominje da je istraga pokrenuta povodom krivične prijave koju je protiv osumnjičenih podnijelo Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Jučerašnji  "Blic" piše da su stambeni objekti na Kosovu trebalo da budu u naselju Lamela u sjevernoj Kosovskoj Mitrovici i da je plan je napravljen 2002. godine, a ugovori potpisani 2004. i to sa rokom izgradnje od 12 mjeseci. Stanovi, međutim, nijesu izgrađeni, a umjesto stanova danas je na lokaciji predviđenoj za zgrade samo betonska ploča koju djeca koriste kao igralište.

Istragom je obuhvaćena i Čovićeva saradnica. Riječ je o Anđelki Radenković koja je trenutno v.d. zamjenik direktora Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje i poznata je, kako navodi "Blic", pod nadimkom "tri procenta".

Pored Čovića i Radenkovićeve, istragom su obuhvaćeni i bivši načelnik Kosovsko-mitrovačkog okruga Dragan Kalaba i dva direktora preduzeća kojima je bio povjeren sporni posao Idriz Šijak i Bojan Radovanović. Šesti osumnjičeni, kako navodi "Blic", nije dostupan tužilaštvu.

Čović, Radenkovićeva i Kalaba sumnjiče se da su zloupotrebili državne pare za izgradnju stanova, kuća i lamela na Kosovu, koji nikada nijesu izgrađeni. Prema saznanjima "Blica", to nijesu bile jedine pronevjere, već se sumnjiče i za zloupotrebu novca državnog preduzeća "Kongrap", ali onog namijenjenog prištinskom Univerzitetu koji je izmješten u Kosovsku Mitrovicu.

Specijalno tužilaštvo počelo je rad 25. avgusta 2014. godine po dopunjenoj krivičnoj prjavi MUP, koja je sa prvobitnih šest miliona eura uvećana na preko deset miliona eura.

Potpis na ugovor sa preduzećem "Saki", čiji je direktor Idriz Šijak, stavila je Anđelka Radenković, a nju je, prema pisanju "Blica", na trenutnu funkciju u RFZO postavio direktor Momčilo Babić uprkos protivljenju zaposlenih.

Ugovor o stanovima na Kosovu, ne samo što nikad nije realizovan već su i cifre za kvadratni metar bile u startu “naduvane”. Po ugovoru, preduzeću "Daki" je trebalo da se plaća čak 860 eura iako je u vrijeme kada je ugovor sklapan, januara 2004., kvadrat stambenog prostora koštao najviše oko 400 eura.

Prema nezvaničnim navodima, iako na ugovoru nema Čovićevog potpisa, Radenkovićeva ga je potpisala po ovlašćenju svog šefa.  Ugovorom je bilo predviđeno da poslom rukovodi Građevinska direkcija Srbije, čiji je predsjednik UO u to vrijeme bio Nebojša Čović.

Saslušanje Čovića počelo je 5. septembra 2014., a nastavak je bio planiran juče, međutim, istražna radnja nije sprovedena zbog štrajka advokata.

(akter.co.rs)

Portal Analitika