Odvajanjem od ostatka Velike Britanije Škotska bi automatski izašla i iz EU i NATO, i morala bi da zatraži ponovno učlanjenje u obije grupe, rekli su zvaničnici ove dvije organizacije, koje imaju sjedište u Briselu.
Posebno bi u slučaju EU ponovno učlanjenje Škotske moglo da bude dug i naporan proces, pošto se druge zemlje protive tome da Škotlanđanima daju privilegije date Britaniji, koja je izuzeta od ulaska u eurozonu i od uključenja u Šengen zonu slobodnog putovanja.
Za admirale i generale NATO, insistiranje sadašnje škotske vlade da nezavisna Škotska treba da bude bez nuklearnog naoružanja, donijelo bi ogromne strateške i operacione glavobolje, čak iako bi se dao tranzicioni grejs period. Morala bi da se nađe nova luka domaćin za podmornice Kraljevske mornarice s raketama sa termonuklearnim bojevim glavama, koja se sada nalazi u škotskom Klajdu.
Britansko Ministarstvo odbrane je navelo da bi stav da Škotska treba da bude bez nuklearnog oružja mogao da predstavlja "znatnu" prepreku prilikom davanja dozvole Škotskoj za povratak u NATO.
Dok bi se čekao povratak Škotske u Alijansu, u kojoj je bila zajedno sa ostatkom Velike Britanije 65 godina, morali bi da se nadju novi aranžmani za patroliranje vitalnim navigacionim putevima u Sjevernom Atlantiku i Sjevernom moru.
Ukoliko bi Škotska odlučila da ne traži ponovni ulazak u NATO to bi predstavljalo nepoznanicu za Alijansu koja za to nema presedan, nema predviđeno šta uraditi ako se izdvoji dio razvijene i demokratske teritorije alijanse koja se opredijelila za neutralnost, rekao je analitičar u kanadskom Savjetu NATO Danjel Troup.
Nastajanje jedne nove zapadnoevropske zemlje od pet miliona stanovnika, otprilike veličine Češke, bi takođe pokrenulo politicke i socijalne snage čije efekte je nemoguće predvidjeti, navodi AP.
Zbog načina raspodjele glasanja u Velikoj Britaniji političke grupe u Engleskoj, Velsu i Sjevernoj Irskoj koje traže izlazak iz Evropske unije bi postale proporcionalno jače u britanskom Parlamentu, navodi američka agencija.
Na evropskom kontinentu u međuvremenu od Katolonije u Španiji do oblasti gdje se govori flamanski u Belgiji drugi evropski narodi koji nemaju svoje države bi vjerovatno bili okuraženi da slijede primjer Škotske.
Gubitak Škotske bi takođe oslabio uticaj Britanije unutar 28-očlane Evropske unije, ocjenjuju analitičari.
Trenutno Britanija sa Njemačkom i Francuskom predstavlja Veliku trojku Unije. Bez stanovništva Škotske Britanija bi pala na broj 4 iza Italije.
To bi značilo manje britanskih predstavnika u Evropskom parlamentu kao i smanjen uticaj Velike Britanije.
Jedan švedski ekspert ne dijeli mišljenje drugih stručnjaka. Niklas Brember iz švedskog instituta za međunarodne odnose smatra da je 18 mjeseci koliko je određeno da prođe između glasanja u četvrtak, i sprovođenja moguće odluke o nezavisnosti bilo dovoljno vremena da dozvoli Škotlanđanima i EU da ispregovaraju sporazum tako da bi na dan kad Škotska postane nezavisna zemlja ona mogla glatko da postane članica EU.
Najveća posljedica škotskog glasanja za nezavisnost osjetila bi se najviše na samom Ostrvu, u Engleskoj, ocjenjuje agencija AP. Englezi su već nezadovoljni Evropskom unijom tako da bi glasanje Škotlandjana da izadju iz Velike Britanije moglo da posluži Englezima kao primer da izadju iz Evropske unije.
- Izlazak Škotske iz Velike Britanije povećalo bi šanse izlaska Velike Britanije iz EU - rekao je Fabian Zuleg direktor Evropskog centra za Politiku, čije je sjedište u Briselu.
Blic.rs