Lista predloga je, kako je saopšteno, utvrđena na osnovu velikog broja pristiglih predloga građana i predstavnika civilnog sektora, a podnosioci prijava mogu glasati putem mobilne aplikacije i sajta Budi odgovoran“ (www.budiodgovoran.me), kao i kol-centara Poreske (19707) i Uprave za inspekcijske poslove (080 555 555).
Kratka lista inicijativa građana utvrđena je na osnovu sljedećih kriterijuma - opšti društveni značaj, održivost i ravnomjerna regionalna zastupljenost.
Na listi, koju su na osnovu tih kriterijuma jednoglasno utvrdili predstavnici Vlade, Elektrotehničkog fakulteta u Podgorici i UNDP-a su projekti nabavka medicinske opreme za reanimaciju beba, nabavka aparata za mehaničku ventilaciju, odnosno respiratora za bebe, kao i izgradnja i opremanje dijela Specijalne bolnice za psihijatriju „Dobrota“ u Kotoru.
Među odabranim projektima su i opremanje gradskih parkova i dnevnih centara mobilijarom za djecu sa invaliditetom i nabavka opreme za zapošljavanje te populacije, opremanje dnevnih centara za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju u Bijelom Polju, Mojkovcu i Ulcinju, nabavka zvučnih semafora za osobe sa oštećenim vidom i podrška starim licima na teritoriji Prijestonice Cetinje.
Na listi su i projekti „Sigurna penzija“, kreditna linija za start-up preduzeća za žene i mlade u manje razvijenim opštinama, nabavka posuda za kompostiranje otpada u domaćinstvima u Crnoj Gori, osnivanje edukativnog centra za upravljanje otpadom u Podgorici, kao i projekat „Očistimo Crnu Goru za sedam dana!“.
Lista predloga obuhvatila je i projekte osnivanje Omladinskog centra u Podgorici, uređenje i opremanje parka i igrališta za djecu u Nikšiću, rekonstrukcija sportsko-rekreativnih terena u Beranama i izgradnja skloništa za napuštene životinje i pansiona za privremeno čuvanje kućnih ljubimaca.
„Građani koji, od danas do 15. decembra budu ukazivali na neizdavanje fiskalnih računa, rad na crno, kršenje potrošačkih prava ili nepravilnosti na kupalištima, imaće priliku da glasaju za predloge investicija i, na taj način, preusmjere sredstva iz sive ekonomije u konkretne društveno korisne svrhe“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je od početka druge faze kampanje prikupljeno je već preko 180 hiljada EUR za nove projekte.
Limit za pojedinačne projekte koji će biti finansirani od novca prikupljanog u okviru kampanje je 50 hiljada EUR.
Kampanja Budi odgovoran realizuje se u okviru projekta Uključivanje građana u borbu protiv sive ekonomije, koji se sprovodi u saradnji Vlade, Elektrotehničkog fakulteta i Kancelarije UNDP-a, uz podršku Britanske ambasade u Podgorici.
(MINA-BUSINESS)