Statut i poslovnik predviđaju da do formiranja vlasti, sjednicu vodi najstariji odbornik. To je bio Miodrag Lekić iz Demokratskog fronta koji je podnio ostavku, pa bi počasna uloga trebalo da pripadne Miodragu Klikovcu, takođe iz DF-a. Kako je opozicija najavila da će bojkotovati sjednicu, pojavila su se različita tumačenja o tome kako prevazići blokadu. Slavka Maraš iz DPS-a tvrdi da konstitutivnom sjednicom u novonastaloj situaciji treba da predsjedava neko iz koalicije DPS-SDP. Pravnici, međutim, ne misle tako.
“Očigledno je da i ova situacija govori o ozbiljnom raskoraku između pravne i političke prakse, odnosno pravnog i političkog tumačenja.Ova situacija o kojoj govori godpođa Maraš se odnosi na redovne, a ne na konstitutivnu sjednicu. Moraće da nađu neko rješenje.
A, da nam se na nivou gradskih uprava politika i pravo često mimoilaze dobro zna i Evropska unija. U prošlogodišnjem Izvještaju o napretku se navodi da nije bilo pomaka na planu raacionalizacije i efikasnosti lokalne samouprave.
“Mene ne bi iznenadilo da se ta ista rečenica ponovi u novom Izvještaju o napretku kad je lokalna samouprava u pitanju. Treba istaći da se izvještaj ne bavi toliko lokalnom samoupravom već u domenu političkih kriterijuma – dokle se stiglo sa reformom u cjelini. Pretpostavljam da će u tom smislu konstatovati određene aktivnosti, ali ne i značajan napredak”, kazala je Jovana Marović iz Instituta Ačternativa.
Inače, sljedeći Izvještaj o napretku Crne Gore, biće objavljen 8. oktobra u Briselu.