“Svaka država je odgovorna za bezbjednost svog vazdušnog prostora. Ako iz bilo kog razloga to nije u stanju da učini onda treba da zabrani prelete. Ukrajina nije to uradila i ona je kriva za nastalu štetu“, istakao je Gijemula, a prenosi Rojters.
On je naveo da je Ukrajina odlukom da ne zatvori svoj vazdušni prostor prihvatila da živote stotina ljudi izloži opasnosti i to smatra povredom ljudskih prava.
Podnošenje tužbe je najavio za dvije nedjelje pred Evropskim sudom za ljudska prava, a među zahtjevima je i odšteta od milion eura po žrtvi.
Malezijski avion se srušio 17. jula, poginulo je 298 ljudi, a dvije trećine poginulih su Holanđani.
Istražitelji su zaključke o uzrocima pada aviona donijeli na osnovu informacija iz crnih kutija aviona, fotografija i video snimka saj lica mesta, kao i informacija dobijenih od ukrajinske kontrole vazdušnog saobraćaja.
Međutim, holandski istražitelji nijesu bili u mogućnosti da obiđu mjesto nesreće u regionu Donjecka zbog oružanih borbi između proruskih aktivista i ukrajinskih snaga, pa su se oslonili na informacije ukrajinskog stručnjaka sa lica mjesta.
Holandski odbor za bezbjednost koordiniše istragu o tragediji počev od 23. jula na osnovu sporazuma sa Kijevom, a grupa međunarodnih istražitelja sastoji se od stručnjaka iz Australije, Malezije, Holandije, SAD, Rusije i Ukrajine.
Konačni izvještaj očekuje se sledeće godine.
U međuvremenu je jedna njemačka kompanija za istragu o prevarama u osiguranjima ponudila nagradu od 30 miliona dolara za informacije o uzrocima pada aviona.
B92