Zoran Jelić
iz DPS-a kazao je za radio Antena M da čekaju stav koalicionog partnera, a Aleksandar Dajmanović iz SNP-a smatra da je najbolja opcija da država preuzme akcije A2A.
U Podgoricu bi 6. oktobra trebalo da stigne italijanska delegacija koju će, prema najavama, predvoditi novi predsjednik A2A
Đovani Valoti.
Petodogišnji ugovor o menadžmentu sa italijanskim partnerom u većinski državnoj EPCG ističe krajem ove godine, a prema pisanju medija A2A nema još namjeru da napusti investiciju u našoj zemlji.
Predsjednik odbora za ekonomiju
Aleksndar Damjanovićkaže da postoji nekoliko ključnih stvari za definisanje budućeg sporazuma. Među glavnima je cijena struje za KAP, što je kako smatra Damjanović, jedan od razloga odugovlačenja ugovora u vezi sa KAP-om. Sa druge strane, tu su i odnosi sa elektroprenosom i drugim italijanskim partnerom Ternom.
Smatra ipak da postoji najbolja opcija:
"Mi u SNP-u smatramo da je najbolja opcija, kako bi se te svađe između partnera prekinule, da Vlada ponudi da otkupi manjinski paket akcija, da zaokružo 100 odsto vlasništvo u EPCG. Znači ne A2A, ne neko treći, već država u ovom de facto povoljnom momentu što se tiče cijena da pokuša da otkupi manjinski paket."
Kako nezvanično saznaje podgorički radio, Vlada i A2A dogovaraju uslove da Italijani dobiju dodatni petogodišnji ugovor za Elektroprivredu, a Vijesti pišu da je moguć i zajednički menadžment u odnosu na dosadašnji, u kojem su glavnu riječ vodili partneri.
Zoran Jelić iz DPS-a smatra da se svaka opcija mora detaljno razmotriti. Za konačan stav čekaju koalicionog partnera:
"Moramo da imamo kvalitetne analize, parametre i indikatore da bi ocijenili uspješnost poslovanja. Naravno, prethodnih godina je bilo problema u poslovanju EPCG, ali se u posljednje vrijeme stanje popravlja. Vidjećemo šta je mišljenje koalicionog partnera o tome, pa ćemo zajedno zauzeti stav da li je bolja da A2A ostane. Pustićemo, naravno, stručnjake da o tome odlučuju."
Mladen Bojanić
iz Pozitivne kaže da je kao član odbora za antikorupciju tražio saslušanje ministara ekonomije i finansija i direktora EPCG kako bi se znalo ko nije poštovao koji dio ugovora. Ipak smatra da je najbolje da A2A ode:
"Uzimajući u obzir ona saznanja koja imam mislim da ne zaslužuju da ostanu. Ako treba da angažujemo A2A da i dalje upravljaju, a oni sa druge strane da plaćaju 15 miliona eura nekoj drugoj firmi za savjetodavne usluge, onda tu nešto nije u redu. Ako znaju neka rade kako treba, ako ne znaju onda je bolje da uzmemo nekog ko zna, pa da mu plaćamo 5 milina godišnje za savjetodavne usluge.''
Crna Gora ima 57 odsto akcija u Elektroprivredi, dok A2A posjeduje 41,7 odsto dionica. Njihov paket je umanjen za oko dva odsto, a za toliko je povećan državni kapital nakon pretvaranja poreskog duga EPCG u akcije.