- Iran je vrlo uticajna zemlja u regionu i može da pomogne u borbi protiv terorista IS... Ali, pravac je dvosmjeran: nešto daš, nešto uzmeš. IS je prijetnja svjetskoj sigurnosti, a ne naš nuklearni program koji je miroljubive namjene - kazao je zvaničnik koji je želio da ostane anoniman.
Ta izjava pokazuje koliko bi zapadnim zemljama moglo biti teško da pregovore o iranskom nuklearnom programu razdvoje od ostalih regionalnih sukoba. Iran ima uticaj na iračku vladu, koja pokušava da zaustavi napredovanje IS, a ima uticaj i u građanskom ratu u Siriji. Iran je do sada poslao različite signale vezane za spremnost da doprinese porazu Islamske države, ekstremne sunitske islamske grupe koja je zauzela ogromna područja u Siriji i Iraku u cilju formiranja kalifata. IS je pokrenuo talas sektaškog nasilja i sukoba, a grupa je postala poznata i po nemilosrdnim obračunima s civilima i pokoljima, te surovoj likvidaciji talaca.
Iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Hamenei, nedavno je odbacio američku ponudu za saradnju u borbi protiv IS, ali SAD tvrde da takve ponude nije ni bilo. Zvanično, i Vašington i Teheran su isključili mogućnost vojne saradnje na poražavanju IS, ali su iranski predstavnici, nezvanično, izrazili volju da sarađuju sa SAD u borbi protiv džihadista, iako ne nužno na ratištu.
Američki državni sekretar Džon Keri u petak je izjavio da Iran ima svoju ulogu u nanošenju poraza Islamskoj državi, dajući do znanja da se američki stav možda mijenja.
Foto: tportal.hr