Koliko će političari biti uspešni i da li će nadmudriti telekomunikacione kompanije u nameri da se ukine roming u šest država, koje se nalaze na putu pridruženja EU, zavisiće jednim delom i od krovnog sporazuma koje Srbija, Crna Gora, Makedonija, Albanija, BiH I Turska treba da potpišu tokom Infofesta 29. septembra u Crnoj Gori.
Usluge i nadležnosti: Namere političara da korisnicima mobilne telefonije ostane više novca u džepu - tako što će se prvo sniziti, a za nekoliko godina i ukinuti roming usluge - dugoročno gledano više su nego dobre namjere. Međutim, dobre namjere vrlo često ne odvedu u dobrom pravcu. Problem je u tome što glavni igrači na telekomunikacionom tržištu o ovoj ideji nisu direktno obavešteni od onih koji ugovor nameravaju da potpišu.
A ikada budu obavešteni – veliko je pitanje kako će reagovati. Jer, potpisivanjem ovakvog sporazuma kompanije ostaju bez dela profita (čitaj: popriličnog novca) koje naplaćuju korz roming usluge. Sa druge strane ove kompanije se - barem u Srbiji - pojavljuju kroz reklame kao donatori raznih firmi i sportskih klubova u kojima država i dalje ima znatan deo vlasništva. To se možda može tumačiti i kao prećutni dogovor sa državom da kompanije sponzorišu one manifestacije od kojih baš i nemaju veliku ekonomsku korist, ali to nadoknađuju kroz cene telekomunikacionih usluga.Opet, ukoliko države ne uspeju da sprovedu svoju zamisao ponovo se vraćamo na priču u kojoj se bogatima u sadašnjim tržišnim uslovima priliva sve više novca, dok siromašni bez njega ostaju sve brže.
Snaga države ili moć operatera: Može li se država direktno umešati u tržišnu utakmicu u kojoj pravila ige određuje tržište, odnosno telekomunikacione kompanije cenom svojih usluga? Što je kompanija više na nekom tržištu cene usluga bi trebalo da budu niže, a niže cene usluga kompanijama bi trebalo da obezbeđuju više korisnika.
U srpskom RATEL-u (Republička agencija za telekomunikacije) kažu da oni samo nadziru cene rominga koji je komercijalna usluga i koja ne podleže ograničenjima.U želji da saznamo šta o ovoj ideji misle u telekomunikacionim kompanija Portal Analitika je u beogradske centrale Telenora, VIP-a i Telekoma uputio dva identična pitanja. Prvo smo zatražili mišljenje kompanija o ideji da se ukine roming, potom smo upitali za eventualne prepreke - tehničke, finansijske ili neke druge prirode – za oko sprovođenje ovog predloga.
Odgovori koje smo dobili navode na zaključak da je visina profita jedna od glavnih kočnica za ukidanje rominga, budući da je roming izraz koji podrazumeva korišćenje GSM mobilnih telefona u mrežama drugih operatera. To znači da vaš mobilni telefon automatski podešava komunikacione procedure sa različitim baznim stanicama kada ste u pokretu.
Dakle, bazne stanice su već odavno postavljene i tu nikakvog troška za ukidanje rominga nema.
Ono što su sve tri kompanije u odgovoru PA istakle je to da – makar do sada - niko zvanično njih nije kontaktirao o ideji ukidanja rominga već da su informisani iz medija.
Čekajući inicijativu: U Telenoru, najstarijem operateru u Srbiji - koji ima preko tri miliona korisnika i koji je ušao na srpsko tržište 2006. godine i na čijem sajtu piše da je najveći strani investitor u Srbiji - rekli su nam da je priroda regulative takva da inicijativu - pokreće država.
"Bitno je da i operatori učestvuju u razgovoru i da se na taj način obezbedi transparentnost i predvidljivost celog procesa. Od stava zemalja u regionu zavisi dalji tok pregovora na temu smanjenja cena usluga rominga. Telenor će, kao i uvek, poštovati pozitivno zakonodavstvo i propise Republike Srbije", stoji u njihovom dopisu.
Ova kompanija zaključuje da se uvek trudi da svojim korisnicima omogući što bolje ponude, uključujući i ponudu za roming, kao i da ove godine korisnici u Srbiji imaju na raspolaganju TravelSure tarifne dodatke koji pružaju značajnu uštedu, uz potpunu kontrolu troškova na internetu. Oni tvrde da je korisnicima koji putuju u Crnu Goru omogućena izuzetno povoljna roming ponuda u okviru dnevne i nedeljne karte.
Uz isticanje da je za ceo proces veoma važna transparentnost da bi se očuvao poslovni ambijent I predvidljivost poslovanja VIP u odgovoru navodi I sledeće:"Investicije koje svi mobilni operateri imaju mere se desetinama miliona evra i mi moramo da znamo kada će se ova ulaganja vratiti. Mešanje države u naše poslovanje u domenu maloprodaje je suvišno, jer su telekomunikacije jedna od najkonkurentnijih privrednih grana u Srbiji i svi mi i te kako vodimo računa o tome da sve naše ponude budu dobro prihvaćene od strane građana".
(Ne)realna očekivanja: U VIP-u smatraju i da nije dobro što se u javnosti generiše nerealno očekivanje da će već iduće godine cene roaming usluga u regionu biti na nivou Evropske unije i podsećaju da je i u Briselu roming regulativa menjana postepeno, u rasponu od tri godine. Oni veruju i da bi bilo celishodno da regulatori u regionu za proces snižavanja i ujednačavanja cena roaminga predvide realan vremenski okvir koji bi podrazumevao između tri i pet godina postepenog smanjenja cena roaming usluga.
Za državnu komapniju Telekom, potpuno ukidanje rominga moglo bi da znači i formiranje jedinstvenog telekomunikacionog tržišta za pomenute zemlje, što je vrlo kompleksno pitanje.
"Pre bilo kakvih ozbiljnijih komentara morali bismo imati uvid u dokument. Očekujemo da će, kada za to dođe vreme, svi operatori biti upoznati sa detaljima inicijative, kako bismo u direktnoj komunikaciji sa nadležnim institucijama izneli svoje stavove", navodi se u odgovoru Telekoma.
Ekonomski interes: Zbog izgradnje jedinstvenog tržišta Evropska unija je još 2007. godine počela da snižava cene roming usluga i nastoji da ga ukine do kraja 2015. godine. Tako su od 1. jula ove godine roming usluge na tržištu EU u odnosu na 2013. godinu smanjene za oko 25, a za neke čak i 55 odsto.
Međutim, zemlje koje se pridružuju EU za sada ne podležu ovim propisima EU.
Prema rečima Rasima Ljajića, ministra za trgovinu, usluge i telekomunikacije u Vladi Srbije – vlade u regionu i regulatorna tela Srbije, Crne Gore, BiH, Makedonije, Albanije i Turske postigli su saglasnost o ukidanju rominga pa se očekuje potpisivanje konačanog sporazuma na Infofestu koji će se održati krajem septembra u Crnoj Gori. Nakon potpisivanja ovog sporazuma Ljajić očekuje da će započeti razgovori sa mobilnim operaterima.-Verujem da će oni operateri naći ekonomski interes da ga primenjuju, rekao je Ljajić i podsetio da se Srbija obratila EU u želji da se priključi direktivi koju je doneo Brisel o ukidanju rominga za članice EU.
-Nažalost, evropski komesar zadužen za tu oblast me je obavestio da se za sada direktiva odnosi isključivo na države članice, ali je Brisel najavio podršku regionalnom dogovoru o ukidanju rominga, izjavio je Ljajić.
Milan Janković, direktor srpskog RATEL-a kaže da su cene u regionu znatno iznad nivoa EU - za razgovore, SMS, prenos podataka - i objašnjava da zemlje koje nisu članice EU plaćaju pristup mrežama u inostranstvu da bi obebedili roming za svoje korisnike.
On podseća da su pomenute države na avgustovskom sastanku u Skoplju dobile zaduženja da još jednom razmotre mogućnosti zakonodavnog okvira koje treba da se urade da se jedan takav sporazum postigne.
-Takav medjudržavni sporazum omogućio bi da se cene rominga izmedju zemalja kandidata u roku od tri godine izjednače sa onima u EU. To su dosta niže cene, za govor i SMS nekoliko puta, a za prenos podataka odnosno korišćenje interneta i data traffic to je do 20-30 odsto niže, rekao je Janković.
Dok sporazum ne zaživi siromašni gradjani država koje su najavile potpisivanje sporazuma roming će plaćati neopravdano skupo. Interes gradjana za ukidanje rominga postoji, sada je pitanja da li je to I interes operatera - ili će oni na romingu ubirati profit sve dok ne dodje neka direktiva iz EU budući da njihove matične kompanije koje posluju u ovim državama dolaze većinom iz EU.
Violeta CVEJIĆ