Region

Hrvatska uvodi softver koji otkriva plagijate

hakeriNET2309
U
niverzitet u Rijeci, prvi u Hrvatskoj uvodi antiplagijatski softver koji će kontrolisati radove studenata, seminarske, diplomske i doktorske radove, pa bi prepisivanje od ove akademske godine trebalo da postane stvar prošlosti, objavili su hrvatski mediji.

Hrvatska uvodi softver koji otkriva plagijate
Portal AnalitikaIzvor

Računarski program 'Turnitin' u bazama radova i na oko 35 miliona web stranica tražiće slične rečenice, reference i citate.

Kako prenose hrvatski mediji, Univerzitet u Rijeci od ove godine uvodi antiplagijatski softver za kontrolu studentskih radova, a odlukom Senata njegova primjena postaje obavezna za mentore kod diplomskih radova i doktorskih disertacija.

Softver Turnitin, lansiran 1997. danas koriste mnogi svjetski fakulteti, sa dobrim rezultatima, a koštaće oko 12.000 dolara godišnje. Iskustva su pokazala da je nakon uvođenja takvog sistema, kvalitet studentskih radova povećan za 40 odsto.

Prema riječima prorektora Univerziteta u Rijeci Zlatana Cara, jedan od razloga za njegovo uvođenje, osim činjenice da se veliki broj radova plagira ili je slično plagijatu, je pitanje s kojim su se srijetali prilikom akreditacija u inostranstvu, gdje je redovno pitanje kako kontrolišete plagiranje tekstova studenata?

Uvođenje tog softvera podudara se sa uvođenjem zakonske obaveze u Hrvatskoj da se diplomski i doktorski radovi objavljuju na internetu.

Provjera, u zavisnosti od zadatih parametara, može trajati od 10 minuta do nekoliko sati.

Eventualna mana na domaćem terenu mogla bi biti to što softver ne može djelovati retroaktivno, jer u Hrvatskoj ne postoje digitalizovani radovi iz prošlosti.

Uvođenje antiplagijatskog softvera ili, kao se zvanično zove, sistema za provjeru originalnosti, stvara dobar temelj za buduću borbu protiv plagiranja.

Prema procjenama, godišnje će se kontrolisati 5.000 do 7.000 radova.

U perspektivi je, kako se najavljuje i uvođenje takve kontrole za naučne radove profesora.

FoNet

Portal Analitika