Abiznis

Prave listu deset regionalnih pilot projekata

kecg-1
D
ržave regiona formiraće radnu grupu koja će utvrditi listu deset pilot projekata od zajedničkog interesa. Radna grupa uskoro treba da se sastane u Berlinu, odlučno je na regionalnoj konferenciji u Budvi Ekonomija – osnov povezivanja zapadnog Balkana koju Privredna komora Crne Gore organizuje sa Istočnim odborom njemačke privrede.

Prave listu deset regionalnih pilot projekata
Portal AnalitikaIzvor

Formiranje radne grupe predložio je ministar ekonomije Albanije Arben Ahmetaj, koji smatra da zemlje zapadnog Balkana više nemaju izgovora da ne mogu da sarađuju zbog konflikata.

„Moramo se fokusirati na značajne projekte i postati svjesni da ćemo bez saradnje izgledati glupi i nezreli pred potencijalnim investitorima i građanima”, rekao je Ahmetaj

Njegov crnogorski kolega Vladimir Kavarić je naglasio da imamo značajan nedostatak u infrastrukturi, a glavna vijest je da se možemo složiti o postojanju liste prioriteta. Hrvatski ministar ekonomije Ivan Vrdoljak je podsjetio da je Hrvatska odnedavno članica EU, ali da je region već 20 godina u tranziciji, što košta konkurentnosti industrije i ukupne ekonomije.

“Vrijeme je pokazalo da dok mi ne učinimo nešto za sebe, teško da će nam, bez regionalne saradnje, neko drugi pomoći. Ako se regionalno ne dogovorimo oko zajendičkog razvoja, teško možemo postići neke stope rasta značajnije”, poručio je Vrdoljak.

Ministar privrede Srbije Željko Sertić ocijenio je da zemlje zapadnog Balkana moraju da prave zajedničke projekte, da bi bile konkurentne.

„Pitanje investicija je pitanje opstanka za svaku državu pojedinačno. Albanski premijer Edi Rama dolazi u Srbiju poslije 70 godina. To je regionalna saradnja, to je ekonomija”, poručio je Sertić.

Ministar ekonomije Makedonije Bekim Neziri očekuje da će se zajednički donijeti odluka o formiranju strategije za uspješnu ekonomiju regiona, dok je njegov kosovski kolega Fadil Ismailji ocijenio da su uspjeli da naprave veliki korak u regionalnoj saradnji aprilskim sporazumom sa Srbijom, što je važno za razvoj obje države, ali i regiona.

Predstavnici Vlade Slovenije šansu za saradnju u regionu vide u osnivanju i započinjanaj malih i srednjih biznisa, kao i na polju turizma.  Pomoćnik ministra za ekonomski razvoj i preduzetništvo BiH Dragan Milović ocijenio je da su poplave pokazale kompleksnost pitanja odnosa u regionu.

„BiH je veoma zainteresovana za regionalnu saradnju, ali sve zemlje su u različitim fazama i to je veliki izazov, a BiH je u takvoj fazi da čekamo izbore za 20 dana koji bi trebalo da izmijene njenu sliku, a možda i ne. Prvo mi treba da postignemeo dogovor i otvorimo bitna strateška pitanja, a onda da razgovaramo sa susjedima“, rekao je Milović.

Portal Analitika