Avion je bez motora, koji se nesumnjivo otkinuo prilikom udara u vodu. Preostali dio je u dobrom stanju, čak oslonjen na točkove, kao da je glatko sletio na morsko dno. Motor se nalazi u blizini.
Uz „Leteću tvrđavu“ B-17 kod Visa, ovo je tek drugi avion u podmorju Hrvatske koji je pronađen praktično čitav. Njegova vrijednost je u svjetskim okvirima, budući da su ukupno 5 709 proizvedenih aviona ovog tipa sačuvana tek dva, u muzejima u Londonu i Čikagu, dok su iz podmorja Norveške i Grčke izvađene i izložene dvije olupine "Ju 87" u daleko lošijem stanju od „žirjanskog“ Junkersa.
Prema dostupnim istorijskim podacima, najvjerovatnije se radi o u "Ju 87R-2 "ratnog aviona Italije koji je topovskom paljbom oštetila protivavionska obrana Kraljevine Jugoslavije u aprilskom ratu 1941. kada je morao prisilno da se spusti na površinu mora.
U stručnoj literaturi pronađen je podatak o napadu tri italijanska aviona ovog tipa iz sastava 239. eskadrile 97. grupe obrušavajućih bombardera (239. Squadriglia, 97 Gruppo Bombardamento a tuffo) 12. aprila 1941. na brodove Druge torpedne divizije, odnosno na hidroeskadrilu jugoslovenske Kraljevske ratne mornarice razmještenu u uvalama oko Jadrtovca.
Tada su dva "Ju 87" pogođena. Jedan od njih se srušio, pri čemu su pilot i radista strijelac poginuli.
Drugi je usljed oštećenja bio prisiljen da sleti na morsku površinu, da bi na dnu mora ostao sakriven od znatiželjnih očiju sve do današnjih dana.
Nesumnjivo je da bi ovako vrijedan pronalazak trebalo osigurati do trenutka kada se stvore uslovi za njegovu pažljivu restauraciju i izlaganje kao poseban muzjeski eksponat.
vecernji.hr