Društvo

Padobranom diže jahte sa dna mora

2809-padobranom
R
onioci Jaht kluba Jug iz barske marine angažovani su da izvuku sa dna barske luke veliku dizalicu koja je potonula u more nakon što je oborilo nevrijeme u utorak.
Padobranom diže jahte sa dna mora
Portal AnalitikaIzvor


Kako piše "Blic" Crna Gora, na čelu sa vlasnikom kluba Mišom Durutovićem (43), ronioci „Juga" treba da izvade dizalicu na isti način na koji desetak godina spasavaju potopljene brodove i jahte u crnogorskom moru, tako što će ispod konstrukcije postaviti velike balone.



Ove balone, napravljene od poliesterskog platna od kojeg se prave tende i cirade, ronioci zovu padobrani, jer liče na njih kada se naduvaju, a imaju veliku nosivost, po više tona.



Kada se baloni postave ispod potonulog broda, oni se naduvavaju i pumpama koje se nalaze na površini mora, i onda lagano podižu brod ili jahtu sa dna na morsku površinu, što treba da se sada uradi i sa dizalicom.



Lučka dizalica je inače teška oko 130 tona i sa kranom ima ukupnu dužinu preko 30 metara.



Durutović i njegove kolege počeli su da primjenjuju ovu tehniku od 2003. godine, a na isti način su prije desetak dana uspjeli da spasu i luksuznu jahtu "Dominator" kod Budve, koju su takođe balonima padobranima podigli sa dna mora i dovukli na opravku u Bar.



- Pod trup i u trup potonulog broda postave se ovakvi pneumatski „jastuci" koji se potom naduvavaju vazduhom, nakon čega brod lagano izlazi na površinu. Do sada smo na ovaj način spasili veliki broj različitih plovila, među kojima su bili i koča „Posejdon" kod Crnog rta izmedu Maljevika i Čanja, jahta „Princess 56" kod Budve, kao i Vladina jahta „Primorka" koja je potonula kod Krša Đeran kod Ulcinja - rekao je Durutović. Durutović kaže da je najveća dubina na kojoj su radili ronioci „Juga" bila kod Crnog rta, kada su vadili koču „Posejdon" sa 42 metra. Za njeno vađenje na površinu mora trebao je čitav dan. Pošto se u takvim situacijama radi na velikim dubinama, ronioci moraju da provedu mnogo duže vrijeme u takozvanoj dekompresiji prilikom izranjanja na površinu nego što se to inače radi, pa se u tu namjenu koriste i dodatni ronilački aparati, a dekompresija traje i po 90 minuta.



- Imali smo malo treme samo prvi put kada smo radili ovu metodu, a onda je sve prešlo u rutinu, a iskustvo je stalno povećavano - rekao je Durutović.

Portal Analitika