Abiznis

TENDER ZA ISTRAŽIVANJE NAFTE: Predstavljanje ponuda u oktobru

oilslajd
T
ri konzorcijuma, koji su zainteresovani da traže naftu na crnogorskom primorju, predstaviće svoje tehničke ponude sredinom oktobra, saznaje Portal Analitika. Nakon toga, država će krenuti u zakonsku proceduru za formiranje naftnog fonda po uzoru na Norvešku.

TENDER ZA ISTRAŽIVANJE NAFTE: Predstavljanje ponuda u oktobru
Portal AnalitikaIzvor

Tehnički dio ponude, prvi će 14.oktobra predstaviti konzorcijum Energean Oil&Gas i Mediterranean Oil&Gas Plc, sljedećeg dana ponudu će predstaviti Eni International B.V. i Novatek Overseas Exploration & Production GmbH, dok će dan kasnije to učiniti Marathon Oil Netherlands One B.V. i OMV Montenegro Exploration GmbH

Prethodno, Komisija za evaluaciju ponuda će izvrši evaluaciju ponuda, nakon čega će se sa izabranim ponuđačima otpočeti pregovarački proces i usaglasiti konačan tekst predloženog modela Ugovora u dijelovima u kojima je planirano da se može pregovarati.

Tako usaglašen tekst Ugovora će se dostaviti Vladi Crne Gore na usvajanje, a zatim i Skupštini Crne Gore na odlučivanje.

„Imajući u vidu važnost i značaj cijelog procesa neophodno je obezbijediti novo angažovanje konsultanta koji će pružiti ekspertsku pomoć Komisiji u toku pregovaračkog postupka i kod konačnog utvrđivanja predloga Ugovora o koncesiji za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika, navodi se u vladinoj Informaciji.

Ministarstvo ekonomije će nakon tehničke prezentacije ponuda od stane kompanija i završetka tehničke evaluacije ponuda, dostaviti pregovaračke platforme, na prethodno odobrenje od stane Vlade Crne Gore.

Šta će predvidjeti Naftni fond: Prema ranijim najavama, Crna Gora će formirati Naftni fond. Četiri petine od prihoda koje ubira država biće usmjeren u Naftni fond, a preostali dio u budžet. Formiranje Naftnog fonda od država u svijetu, prva je primijenila Norveška šesdesetih godina prošlog vijeka, i u njemu je do sada prikupljeno oko 800 milijardi eura.

Mimo naknada, država će ubirati i poreske prihode na proizvedenu naftu. Prema procjenama, državi će ići oko 68 odsto ukupnog poreskog zahvata od proizvodnje nafte.

O čemu se može pregovarati: U skladu sa Javnim pozivom, Vlada zadržava pravo da pregovara o površina Ugovora o koncesiji za proizvodnju; trajanju različitih faza Ugovora o koncesiji za proizvodnju; sadržaj, obim i vremenska dinamika za obavezni radni program, predviđeni iznos garancije za pokriće minimalnih rashoda u slučaju neispunjavanja obaveznog radnog programa i obaveza obuke i edukacije koja se odnosi na Upstream sektor za organe javne uprave ili druge institucije koje se finansiraju iz sredstava javnih prihoda.

Nakon toga država će krenuti u gormiranje Fonda za upravljanje sredstvima od nafte i gasa i ostalih podzakonskih akata koji definišu tu oblast.

Do kraja godine Stratepka procjena na životnu sredinu: Programom rada Vlade Crne Gore, definisano da će se u IV kvartalu 2014. godine izraditi Strateška procjena uticaja na životnu sredinu za program istraživanja i proizvodnje ugljovodonika u podmorju Crne Gore. U tu svrhu Ministartvo ekonomije je u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama za konsultanta izabralo konzocijum DOO „Centar za arhitekturi i projektovanje“ Podgorica i „Institut za razvoj i istraživanja u oblasti zaštite na radu – Podgorica“.

Za praćenje izrade Strateška procjene Ministarstvo ekonomije je imenovalo poseban Radni tim kako bi se obezbijedilo da Strateška procjena uticaja zadovolji tražene uslove iz Projektnog zadataka i da aktivnosti budu izvršene u planiranom roku.

P.ZEČEVIĆ

Portal Analitika