Društvo

FOTO: Na Veruši pronađena džinovska lisičarka

lisicarka1ok
N
a Veruši je u subotu pronađena džinovska lisičarka, prečnika klobuka 21 centimetar i težine čak 500 grama, što je najveći primjerak te gljive ikada pronađen na svijetu.

FOTO: Na Veruši pronađena džinovska lisičarka
Portal AnalitikaIzvor

Do sada su poznate lisičarke čiji je prečnik klobuka iznosile 15 centimetara.

Ova pečurka u Crnoj Gori raste od jula do oktobra u listopadnim i četinarskim šumama.. Vrlo je skupa i cijenjena kod gastronoma, i nezaobilazni je dio francuske i italijanske kuhinje. Kilogram sušene lisičarke dostiže cijenu i do 60 eura. Zbog obilnih kiša i pogodnih vremenskih uslova ove godine je veoma prisutna po crnogorskim šumama pa domači gljivari zadovoljno trljaju ruke.

2909lisicarka1Lisičarka nosi latinski naziv Cantharellus cibarius, što u prevodu znači „dobra za jelo".

Osim što je pravi delikates, lisičarka ima i ljekovita svojstva. Ona sadrži osam esencijalnih amino-kiselina i vitamin A, povećava otpornost organizma prema infekcijama respiratornog trakta i jača imunitet.

Lisičarka je u narodu još poznata i kao žutica, žujkica, lisičica, lisica i kajsijevača, a raste samo u četinarskim i listopadnim (bukovim) šumama, od ljeta pa do jeseni.

Spada među najkvalitetnije gljive, jer sadrži prirodne antibiotike, osam esencijalnih amino-kiselina, enzime, bjelančevine, polisaharide, proteine, provitamin A, vitamine B kompleksa.

Od minerala zastupljeni su natrijum, kalcijum, kalijum, fosfor, gvožđe, magnezijum, cink i bakar. Niskokalorična je i više od 90 odsto njenog sastava čini voda. Osim toga, lisičarka ima antibakterijska i antivirusna svojstva, čisti organizam, jača imunitet, poboljšava cirkulaciju, snižava holesterol, reguliše krvni pritisak i smiruje nervni sistem.

Lisičarka je poznata kao jedina pečurka koja je potpuno otporna na sve mikrobe. Kako nam je kazao ponosni berač koji je želio da ostane anoniman, ova lisičarka će danas završiti u tiganju.

P.Z.

lisicarka2ok

Portal Analitika