Ministar za informaciono društvo Crne Gore Vujica Lazović, kazao je nakon potpisivanja sporazuma, da je na ovaj način formalizovana zajednička politika zemalja regiona prema građanima, odnosno krajnjim potrošačima.
- Telekomunikaciono tržište je tržište koje se sedam puta brže razvija od ostalih tržišta i u svim zemljama koje su potpisnice ovoga sporazuma to tržište participira u domaćem BDP-u od deset odsto pa više. Potpisujući ovaj sporazum mi ćemo ostaviti dovoljno prostora svim učesnicima na tom tržištu, da bi mogli da se prilagode u skladu sa promijenjenim regulativama. Na ovaj način želimo da pošaljemo poruku EU da prije formalnog učlanjenja naših zemalja, pronalazimo načina i prostora da svojim građanima obezbijedimo ono što je dobra i pozitivna praksa zemalja EU. Iskreno se nadam da ćemo i sledeće godine imati sličnu inicijativu i da ćemo na taj način obilježiti jedan dobar i kvalitetan pristup – poručio je Lazović.
Zadovoljstvo povodom potpisivanja sporazuma nije krio ni ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić. On je kazao da je potpisivanje značajan korak, iz razloga što je sada stvoren pravni osnov da se olakša građanima, u smislu izjednačavanja sa standardima EU.
Kako kaže, sada je potrebno uraditi tri stvari da bi sporazum bio implementiran.
- Prva stvar se tiče konkretne dinamike u snižavanju cijena roming usluga i za to će biti zaduženo koordinaciono tijelo koje je formirano i koje u roku od mjesec dana treba da definiše tačnu dinamiku cijena na osnovu sporazuma. Drugo, predstoji nam izmjena regulative u nacionalnim zakonodavstvima u zemlja potpisnicama. Sporazum predviđa da to učinimo u narednih mjesec dana. Treća stvar se tiče razgovora sa mobilnim operatorima. Svjesni smo da oni neće biti oduševljeni ovom inicijativom, ali potrudićemo se da izložimo vrlo jasne ekonomske argumente zašto je sa stanovišta njihovih interesa dobro da realizujemo ovaj sporazum – objašnjava Ljajić.
On dalje ističe da mu je želja da se sporazum promoviše kao model saradnje među zemljama regiona.
- To je bitno zbog privlačenja stranih investicija i zbog zajedničkog nastupa na trećim tržištima. Pojedinačno smo svi suviše mali, naše privrede ne mogu biti konkurentene. Ovakav vid saradnje je neophodan, da bi naše privrede mogle da konkurišu mnogo razvijenim evropskim i svjetskim privredama. Ponudićemo i nekim drugim oblastima slične dogovore, kako bi ne samo posali konkurentniji, nego da bi privukli više stranih investitora i ulagača – naglasio je Ljajić.
Ono što je za nas važno jeste da pokazujemo ozbiljnost, čime vjerovatno i povećavamo nivo konkurentnosti ovih zemalja u odnosu na ono što nas je ubilježilo u prethodnom periodu, kaže ministar transporta i komunikacija BiH, Damir Hadžić i dodaje da je siguran da je ovo jedna nova epoha međusobnog dogovaranja i aktivnosti, koje idu prema građanima.
- Zbog toga nam je jako važno da se ovog mjesta pošaljemo poruku da želimo da učinimo sve što je u našoj moći da podignemo konkurentnost domaćih privreda i da pokažemo da smo dovoljno sazreli mentalno da možemo da promijenimo ono što nas je opredijelilo poslednjih 20-ak godina. Mi u BIH za razliku od kolega u drugim zemljama već imamo saglasnost telekom operatora i zbog toga nam je posebno drago. Vjerujem da će građani svih naših zemalja pozdraviti ovu aktivnost i siguran sam da će svaka od zemalja učiniti svoj maksimum da realizuje ono što smo na nivou sporazuma potpisali – napomenuo je Hadžić.
Pomoćnica ministra za informaciono društvo i javnu upravu Makedonije Marta Arsovska, kazala je da će građani nakon implementaciej sporazuma dobiti mogućnost da po povoljnim cijenama koriste mobilnu telefoniju, razgovore, SMS poruke i internet.
- Veoma smo zadovoljni ovom inicijativom i voljela bih da u narednom periodu imamo još ovakvih i sličnih inicijativa, koje će obezbijediti dobre uslove i dobar životni standard za građane naših zemalja – zaključila je ona.
Podsjećamo, sporazum kojim je predviđeno ukidanje roming tarifa za Crnu Goru, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Makedoniju u skladu sa dinamikom koja je propisana za članice Evropske unije, potpisan je danas u Budvi, tokom festivala informacionih tehnologija "Infofest”. Sporazumom je predviđeno da se u svemu slijedi dinamika propisana direktivom Evropske komisije za članice Evropske unije. U skladu sa tom direktivom, članicama EU smanjene su cijene rominga ove godine za 55 odsto, a do 15. decembra 2015. godine treba da budu potpuno izjednačene sa unutrašnjim telefonskim saobraćajem.