Društvo

U Šipčaniku održana najveća vinska večera na svijetu

0110Plantaze2
Z
avršetak berbe 2014. čuvena crnogorska vinarija „13. jul – Plantaže“ je proslavila na impresivan način – svečanom vinskom večerom za 360 zvanica, u svom velelepnom vinskom podrumu Šipčanik. Prema svim raspoloživim podacima, to je najveća vinska večera ikada koju je neka vinarija organizovala – u svom vinskom podrumu, stoji u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.

U Šipčaniku održana najveća vinska večera na svijetu
Portal AnalitikaIzvor

Govoreći pred zvanicama izvršna direktorica kompanije “13. jul Plantaže” Verica Maraš između ostalog je kazala: „Vino naše kompanije je treći izvozni proizvod naše države, poslije aluminijuma i električne energije. U robnoj razmjeni ostvarujemo suficit u izvozu vina koji je na godišnjem nivou između 12 i 15 miliona eura“.

0110Maras2Kako navode iz pomenute kompanije veliki broj visokih zvanica iz političkog, kulturnog i javnog života Crne Gore, kao i više od 150 domaćih i stranih profesionalaca iz vinskog sektora, uživalo je u novim vinima Plantaža (Luča i Vladika), kao i u slaganju vina i hrane, koju su specijalno za ovu priliku pripremili šefovi kuhinja restorana u vlasništvu Plantaža – Jezera i Mareze.

Uz bogat scensko-muzički program, u kojem su vodeće uloge imali glumac crnogorskog narodnog pozorišta Slobodan Marunović i jedan od najpopularnijih glumaca u regionu, Ivan Boslljčić, gosti Plantaža su imali priliku i da premijerno pogledaju film o Plantažama, kao i da više saznaju o istoriji i razvoju ove kompanije.

„Na taj način, Plantaže su proslavile uspješan završetak pedesetprve berbe na Ćemovskom polju, sa ponosom naglašavajući da su u jednoj veoma teškoj i komplikovanoj vinogradarskoj godini postigli najbolje rezultate u čitavom regionu. Vodeći ljudi kompanije „13. jul – Plantaže“ su zbog toga posebnu zahvalnost izrazili svojim vinogradarima, ali i vizionarima ove kompanije, koji su godine 1970. započeli izuzetan projekat podizanja vinograda od čak 2.300 hektara na Ćemovskom polju“, navodi se u saopštenju.

Iz poznate crnogorske kompanije kažu da koliko je taj poduhvat podizanja vinograda na jednom teškom terenu, više na kamenu nego na zemlji, bio vizionarski – najviše se pokazuje upravo u ovako komplikovanim berbama.

„Taj izuzetan spoj mikroklime, zemljišta i autohtone vinove loze na Ćemovskom polju, očigledno je u stanju da podnese i najteže moguće berbe i da konstantno omogućava rađanje moćnih crnogorskih vina“, stoji u saopštenju.

Portal Analitika