Društvo

Predstavljen priručnik "Nekada davno...živjeli smo zajedno"

0409prirucnik
P
romocija crnogorske verzije nastavnog priručnika „Nekada davno...živjeli smo zajedno“ održana je sinoć u Podgorici. Promociju je organizovalo Udruženje profesora istorije Crne Gore – HIPMONT, a publikacija je rađena u okviru projekta "Istorija koja povezuje" Evropskog udruženja istorijskih edukatora (EUROCLIO), a na njemu je učestvovalo više od 30 istorijskih edukatora iz zemalja bivše Jugoslavije.
Predstavljen priručnik "Nekada davno...živjeli smo zajedno"
Portal AnalitikaIzvor

Na promociji su govorili direktor EUROCLIO-a Džonatan Enver-Zohar, pomoćnik direktora Zavoda za školstvo

Radovan Popović

, koordinator projekta Istorija koja povezuje

Nenad Perošević

i urednik crnogorskog izdanja publikacije

Miloš Vukanović.

Direktor EUROCLIO- a Džonatan Enver-Zohar je predstavio organizaciju EUROCLIO kao demokratsku, međunarodnu asocijacija edukatora istorije, čije osnivanje je motivisano radom Savjeta Evrope početkom 90-tih godina prošlog vijeka. Danas ovo Udruženje broji preko 77 članica-organizacija iz 45 zemalja, a sa članicom iz Crne Gore – HIPMONT, sprovodi u djelo razvoj obrazovanja i programe saradnje u našoj zemlji.



"Istoričari, nastavnici istorije, autori udžbenika, nastavnog plana i programa i treneri-predavači iz svih zemalja bivše Jugoslavije, uz podršku i savjete iz 12 drugih zemalja Evrope i šire, zajedničkim radom stvorili su ovu knjigu „Nekada davno... živjeli smo zajedno“, u toku posljednje 3 godine, kaže istoričar Miloš Vukanović, urednik crnogorskog izdanja.



On ističe da će priručnik pomoći edukatorima u novom pristupu nastavi istorije, uključujući i nastavu orjentisanu ka učeniku, koja pomaže mladim ljudima da steknu kompetencije za doživotno učenje.



„Nekada davno…živjeli smo zajedno” obuhvata 23 radionice, koje edukatori istorije mogu da koriste u cjelosti ili djelimično za vannastavne aktivnosti.



0409prir2

"Sadržaj publikacije pomaže da se na izbalansiran način prezentuje regionalna zajednička istorija prve polovine 20. vijeka i što je najvažnije pomaže nastavnicima da pokažu učenicima kako mogu da budu istoričari, te kako se istorija proučava kroz analizu izvora i uključivanje različitih perspektiva", kaže Vukanović.



Prema njegovim riječima, posljednjih nekoliko mjeseci stotine nastavnika istorije, ali i društvenih radnika, su prihvatili knjigu kao neophodno pomagalo za implementaciju novih pristupa obrazovanju.



Svi EUROCLIO materijali dostupni za besplatno preuzimanje na sajtu www.euroclio.eu. Ovog vikenda organizovan je i seminar u Podgorici koji će omogućiti edukatorima iz Crne Gore da nauče kako da koriste materijale, kako da se povežu i rade zajedno na nekim budućim projektima.



Pored crnogorskih učesnika na ovom projektu, predavanja će držati i predstavnici EUROCLIO-a iz srpskog Udruženja za društvenu istoriju, makedonskog Udruženja profesora istorije i poljskog Instituta za istraživanje u obrazovanju iz Varšave.

Portal Analitika