- Od svih zemalja Zapadnog Balkana Srbija će imati najbolju ocjenu - istakao je Dačić, gostujući na RTS-u.
Prvo važno pitanje u odnosu sa EU, istakao je Dačić, tiče se naših unutrašnjih reformi.
- Zato je važno reći da je Srbija u januaru, kada je počela pregovore, to iskoristila kao start za sveukupne unutrašnje reforme, ekonomsku stabilizaciju zemlje i uskladivanje našeg zakonodavstva sa zakonodavstvom Evropske unije - rekao je Dačić, naglasivši da se kroz proces pregovora sa EU zakonodavstvo Srbije čini uporedivim sa zakonodavstvom EU.
U drugom dijelu odnosa sa EU smješteno je pitanje Kosova koje druge zemlje nemaju, odnosno takva pitanja su smještena pod “tekuća pitanja”, a kod nas je pod odjeljkom “razno”.
Treći nivo je Međuvladina konferencija Srbije i EU, koja treba da bude održana 19. decembra.
Tada će se, kako je rekao Dačić, zemlje članice izjašnjavati o tome šta misle da li su se stekli uslovi za otvaranje pregovaračkih poglavlja sa Srbijom, za svako poglavlje pojedinačno.
- Neke zemlje poput Njemačke, a njoj se pridružila i Velika Britanija, smatrale su da prvo treba da se otvori poglavlje 24 i 23, koja se tiču pravde, prava... Sada, kada je premijer Aleksandar Vučić otvorio kontakte sa njemačkom Vladom, u prilici smo da ih zamolimo da se založe da se prije svega otvori poglavlje 32, koje se tiče finansijske kontrole i poglavlje 35, gdje postoje problemi zbog pat pozicije Prištine - rekao je Dačić.
On je precizirao da EU insistira da se počne sa tri važna, veto poglavlja - poglavljem 23, 24 i 35, koja mogu brzo da zaustave svaku zemlju na putu ka EU. Ostaje da vidimo da li je moguće do kraja godine da se otvore poglavlja 32 i 34, rekao je Dačić.
On je ponovio da će Srbija usaglašavati svoju politiku sa politikom EU i da je to dio procesa pregovora.
Dačić je najavio da će u petak, 10. oktobra, otići u Brisel da kaže koliku pažnju Srbija posvećuje tom pitanju, iako taj sastanak spada u nadleženost državnih sekretara, a ne ministra spoljnih poslova.