Zbog tih tekstova MSS je primio žalbu ministra održivog razvoja i turizma Branimira Gvozdenovića. Naime, novinar Dana se za tvrdnje iznesene u tekstovima, da je bivši italijanski ministar Korado Klini, koji je pod optužbom zbog korupcije, dio tih protivzakonitih radnji izvršio u saradnji sa crnogorskim funkcionerima, pozivao na pisanje italijanske Republike, koja to uopšte nije objavila!
Medijski savjet za samoregulaciju (MSS) u 13. izvještaju, koji obuhvata period od 1. jula do 15. septembra, ističe da su mediji profesionalnije obavljali svoj posao, te da je u skladu s tim i manji broj kršenja Kodeksa novinara Crne Gore nego ranije.
U ovom se izvještaju primjećuje da je već postala redovna pojava da mediji u predizbornim periodima najmanje poštuju profesionalne standarde, a kada se izbori završe vraćaju se donekle pravilima struke.
Članovi MSS su se osvrnuli na nedavne diskusije o monitoringu medija, podsjećajući da taj angažman „nije naučna disciplina i da nije moguće očekivati egzahtne podatke o broju i vrsti kršenja načela Kodeksa ko god da radi ovaj posao“.
„Monitoring medija je samo jedan od načina da se mediji podsjete i opomenu da treba više pažnje da posvete profesiji i etici. MSS nije nikada pretendovao da dobije egzahtne podatke iz ove djelatnosti. Naš cilj je bio da indentifikujemo glavne trendove u kršenju Kodeksa i da notiramo one najveće prekršaje. Posebnu smo pažnju obraćali na prekršaje koji se objavljuju već na naslovnim stranicama. Potreba za ovakvom vrstom aktivnosti se javila zbog enormne zloupotrebe profesionalnih i etičkih standarda u medijima i njen cilj je da javnim publikovanjem kršenja, medije koliko toliko opomene da se radi o nečem što oni ne bi trebalo da rade“, istakao je .
On je podsjetio da je Crna Gora po monitoringu medija na ovaj način jedinstvena, jer niko ni u Evropi, ni u regionu, ne praktikuje sličan monitoring.
„Nadamo se da će se mediji uskoro vratiti profesiji i da će naše tijelo moći da radi samo po osnovu rješavanja žalbi građana u skoroj budućnosti“, istakao je izvršni sekretar MSS-a.
Vujović je kazao da je novinar Miodrag Bubreško napustio Savjet, te da će njegovo mjesto zauzeti Branko Vojičić. Vojičić će ubuduće biti član monitoring tima zadužen za praćenje onlajn medija.
U prethodnom periodu na adresu MSS-a pristiglo je devet žalbi i većina njih se odnosi na objavljivanje netačnih informacija i na nepravilno objavljivanje demantija ili nemogućnosti da se demanti uopšte objavi.
Kao najdrastičniji primjer kršenja Kodeksa, MSS je, dakle, naveo primjere tekstova Dana iz maja, koji su zbog žalbe ministra Branimira Gvozdenovića ušle u ovaj izvještaj.
Gvozdenović je MSS priložio tekstove iz italijanske štampe i njihove prevode, na koje se poziva dnevni list Dan u tekstovima objavljenim 28. i 31. maja ove godine – „Tužioci ispituju veze Gvozdenovića i Klinija“ i „Milionska korupcija u poslovima sa Gvozdenovićem“.
„Upoređujući originalne tekstove iz italijanskih medija na koje se novinari Dan-a pozivaju sa onim što je objavljeno 28.05. i 31.05.2014 MSS konstatuje da se u ovom slučaju radi o drastičnom falsifikovanju i manipulisanju činjenicama. Ovo se posebno odnosi na tekst od 28. maja 2014. ’’Milionska korupcija u poslovima sa Gvozdenovićem“, navodi Vujović.
Izvršni sekretar MSS-a smatra da su novinari Dana teško prekršili načela 1 Kodeksa te da im takvo pisanje ne služi na čast.
Žalbe su MSS uputili i advokat Branko Čolović, Ministarstvo poljoprivre i ruralnog razvoja, kao i anonimna osoba koja se potpisuje kao Mare Adriaticum.

Borović je navela tekst Dnevnih novina sa nadnaslovom “Prijava protiv Perse Spajić” i naslovom “Oštetila RTV Nikšić za preko 37.000 eura”, u kome se navodi da su službenici Uprave policije iz Nikšića podnijeli krivičnu prijavu protiv bivše v.d. ditektorke RTV Nikšić, zbog sumnje da je zloupotrijebila položaj.
„MSS smatra da je prekršeno pravilo prezumcije nevinosti, te da medij nije trebalo da objavio puno ime i prezime osobe koja je osumnjičena za pomenuto krivično djelo, dok se djelo ne dokaže na sudu“, objasnila je članica MSS-a.
Borović je na današnjem predstavljanu 13. Izvještaja istakla i pisanje Informera od 14. avgusta i tekst sa naslovne strane sa nadnaslovom “Tajkunovi mutni poslovi” i naslovom “Knežević hteo da prevari šeika za 5.000 m2”. Kako ističe članica MSS-a, Informer vlasnika Atlas grupe, Duška Kneževića, naziva “propalim crnogorskim tajkunom”, a za tvrdnje iznesene u tekstu se poziva na anonimni izvor.
„List nije uzimao izjavu druge strane – odnosno vlasnika Atlas grupe, Duška Kneževića.
MSS smatra da su, kako zbog neprovjerenih tvrdnji, tako i zbog nepoštovanja pravila da se čuje i druga strana, prekršeni osnovni standard i smjernice za prvi član Kodeksa“, objasnila je Borović.
Prema njenim riječima Informer je u periodu koji obrađuje ovaj izvještaj objavio niz tekstova sa naslovnicama posvećenim Kneževiću, i to uvijek u negativnom kontekstu, te se može smatrati da je riječ o pravoj medijskoj kampanji.
Primjer kršenja prvog člana Kodeksa, prema riječima Borović, je i pisanje Vijesti 18. avgusta, koje su objavile tekst sa nadnaslovom “Ko je u Crnoj Gori radio sa Rafaele Valenteom” i naslovom “Tek trebalo da razvije biznis”, kao i podnaslovom u kojem se navodi da je osumnjičeni za pranje novca “Koza nostre” radio sa jednom firmom iz Herceg Novog i advokatskom kancelarijom iz Podgorice.
Članica MSS-a je objasnila da se u tekstu navodi da je pomenuti Valente, uhapšeni građevinski preduzetnik, italijanski državljanin, u Crnoj Gori imao kontakte sa kompanijom “Bencom” iz Herceg Novog i advokatskom kancelarijom “Jovović, Mugoša i Vuković”, iz Podgorice. Iz teksta se može pročitati “Bencom” iz Herceg Novog je firma za računovodstveno-knjigovodstvene usluge koja je među više stotina svojih klijenata, vodila i poslove firme “Hidro Integracija” za koju se iz teksta može zaključiti da je Valenteova.
I iz hercegnovske firme i iz podgoričke advokatske kancelarije potvrdili su da su imali poslovne kontakte s Valenteom, kao jednim od mnoštva klijenata.
„MSS smatra da je naslovna kompozicija teksta tendenciozna i senzacionalistička, te da namjerno navodi čitaoca na zaključak da je onaj ko je imao bilo kakve kontakte sa uhapšenim Italijanom, umiješan u neke nelegalne radnje“, kazala je Borović.
Kodeks je kršio i Blic, a kao primjer članica MSS-a navodi tekst sa naslovne strane sa nadnaslovom “Na Koniku cvjeta prostitucija i uživanje droga” i naslovom “Seks i džoint za šest eura”.
Uz tekst je objavljena fotografija iz romskog kampa na Koniku a izvor za tvrdnje iznesene u tekstu je neimenovani sagovornik.
„MSS smatra da je tekst neutemeljen, senzacionalistički i da na krajnje neprimjeren način stigmatizuje cijelu populaciju. Ovim tekstom po mišljenju MSS-a prekršene su smjernice za načelo 1 i načelo 5“, zaključila je Borović.
K.Ć.