Evo šta treba da zna svaki odgovorni vlasnik psa.
Problem su vlasnici, a ne psi: Nije samo pas taj kom je potreban trening – potreban je i vama. Željeli to da priznaju, ili ne, vlasnici su uzrok lošeg ponašanja psa. Vaše ponašanje i vaspitanje (ili nedostatak istog) važniji su od predispozicija koje pas ima.
Odabrali ste pogrešnog psa: Vlasnici pse najčešće biraju prema izgledu, a ne karakteru. Ako ste željeli mirnog porodičnog psa koji ne zahtijeva mnogo rada, zašto ste za kućnog ljubimca odabrali tipičnog radnog psa?
Na primjer, koli je vrlo inteligentna rasa, ali namijenjena radu i zahtijeva aktivne vlasnike. Ako to ne dobiju kod kuće, stvari mogu poći po zlu.
Oprema koju koristite nije adekvatna: Igračke, različite ogrlice, davilice... Ne postoji univerzalna oprema za sve pse. Prije kupovine pitajte trenera/stručnjaka kakva oprema je adekvatna za vašeg psa.
Školica za pse nije dovoljna: Kad odaberete školicu za pse, uz treninge koji se obično održavaju jedan ili dva puta nedjeljno sa svojim psom morate vježbati i samostalno.
Kad s vašim psom dođete na idući trening, napredak mora da bude primjetan.
Pas nije vaša “bebica”: Svi volimo pse i smatramo ih ravnopravnim članovima porodice, ali morate znati da oni nisu ljudi. Psi imaju drugačije potrebe. Ako ih učite da se ponašaju kao “žive igračke”, vašim ljubimcima činite zlo.
Fizički nedovoljno umarate psa: Hiperaktivnost, anksioznost, agresivnost i uzbuđenost sigurni su znakovi da se vašim psom ne bavite koliko treba i da ga nedovoljno umarate.
Pođite od osnova: Ne upisujte pse na napredne treninge, ako ne znaju osnove. Nažalost, ljudi često pokušavaju da preskaču “stepenice”. Psi ih vuku, odbijaju da sjednu, a šapu daju svaki treći put. Ipak, njihovi vlasnici tvrde da njihovi psi sve znaju.
Kada je trening psa u pitanju, uvijek pođite od osnova i stečeno znanje nadograđujte. Samo tako vaš pas može napredovati.
Pomoć potražite na vrijeme: Može li se loše ponašanje psa popraviti na vrijeme? Može, ali stručnjaci za to nisu čarobnjaci koji će čarobnim štapićem popraviti ponašanje psa. To je dugotrajan proces.
Nemojte čekati da se ponašanje toliko pogorša, da s njim ne možete izaći na kraj. Pomoć potražite na vrijeme.
Nažalost, u praksi je čest slučaj da umjesto savjeta stručnjaka vlasnici na psu prvo isprobaju stvari koje su vidjeli na televiziji/internetu ili su čuli od prijatelja.
Pomoć stručnjaka traže na kraju kada vide da ne mogu sami ili kad učine nešto poput ugriza prolaznika. Tada očekuju brzo rješavanje problema, iako je to nemoguće.
Biti vlasnik psa velika je privilegija i odgovornost. Prije nego što nabavite psa, dobro se informišite o rasi koju nabavljate i dolazak psa u vaš dom dočekajte spremni. Malo slatko štene vrlo brzo postaće odrastao pas.
Da li će to biti kućni ljubimac koji će se dobro slagati s drugim psima, djecom i ljudima koji vas okružuju ili pak agresivan pas kojeg nećete moći da kontrolišete, zavisi isključivo od vas.
Izvor: 24sata.hr; foto: b92.net