Kuvanje oljuštenog i narezanog krompira: Kuvan sa korom, krompir uspijeva da sačuva čak trećinu količine vitamina C, dok pečen u cjelosti ostaje hranjiv. Osim toga kora krompira sadrži fluor, dobro poznat element koji čuva zube i sprječava karijes.
Kada ne možete izbjeći ljuštenje krompira učinite to, ali pazite da skinete minimalan sloj kore jer se ispod nje krije riznica bjelančevina.
Zamrzavanje jela s krompirom: Krompir svjež ili jela koja ga sadrže nije poželjno zamrzavati, naime pod temperaturom ispod nule skrob se pretvara u šećer i postaje štetan. Drvene kutije smještene u tamne i suve prostorije idealni su savjeti za čuvanje krompira. Takvi će spriječiti klijanje, koje iz krompira izvlači hranljive vrijednosti, ukoliko klice izrastu potrebno ih je što brže odstraniti.
Podgrijevanje krompira: Krompir već termički obrađen ne bi trebalo podgrijevati, jer nakon zagrijevanja gubi svoja nutritivna svojstva. Naime u samom srcu krompira tokom podgrijevanja dolazi do oslobađanja teških metala, tačnije toksičnog solanina koji razbija bjelančevine u organizmu.
Do trovanja neće doći konzumacijom jednog podgrijanog obroka, ali svakako treba izbjegavati. Nutricionisti preporučuju da krompir jedemo ohlađen, jer tada se u njemu povećava otporni skrob.
Izvor: zadovoljna.hr; foto: uzkafu.rs