Društvo

Odbrana uložila žalbu na rješenje o pritvoru Damiru Mandiću

0910damirmandic
A
dvokat Velibor Marković, jedan od branilaca Damira Mandića, optuženog za učešće u ubistvu suvlasnika „DanaDuška Jovanovića, 27. maja 2004. godine, uložio je danas žalbu Apelacionom sudu na rješenje o određivanju pritvora njegovom klijentu.

Odbrana uložila žalbu na rješenje o pritvoru Damiru Mandiću
Portal AnalitikaIzvor

Damir Mandić bio je osuđen na 18 godina za zatvora zbog saučesništva NN osobama u ovom zločinu, ali je Ustavni sud ljetos oborio presudu i predmet vratio na novo suđenje. Presuda je oborena zbog kršenja prava optuženog na pravično suđenje.

Novi postupak vodiće se u Apelacionom sudu, a sutkinja Seka Piletić kojoj je predmet dodijeljen ročište je zakazala za 20. oktobar.

Viši sud u Podgorici 3. oktobra donio je rješenje o određivanju pritvora Mandiću zbog opasnosti od bjekstva i uznemirenja javnosti.

Marković je u žalbi naveo da je rješenje nezakonito i traži ili da se ukine i Mandić pušti na slobodu ili da se Vijeću Višeg suda na novo odlučivanje.

- Kada je u pitanju pritvorski osnov opasnost od bjekstva, razlozi rješenja su nejasni i međusobno protivurječni. Dok se u izreci navodi da je okrivljeni osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 19 godina dotle se u dva navrata u obrazloženju navodi da mu je izrečena najstroža kazna u trajanju od 30 godina što je netačno, ali sud na osnovu te kazne zaključuje da ga ne može učiniti ravnodušnim. Pored toga sud gubi iz vida stanovište sudske prakse prema kojoj za određivanje i vrijeme trajanja pritvora nije od značaja zaprijećena kazna već se moraju dati drugi jasni i prihvatljivi razlozi za određivanje ove mjere – naveo je Marković u žalbi.

On smatra nedovoljnim obrazloženje da je Mandić ranije pokušao da napušti Crnu Goru, za vrijeme dok su mu bile oduzete putne isprave.

- Sud je propuštio da utvrdi koji su bili motivi tog odlaska niti u tom pravcu daje bilo kakve razloge. Tom prilikom je utvrđeno da se nije radilo ni o kakvom pokušaju bjekstva već se okrivljeni uredno prijavio na graničnom prijelazu pod pravim imenom što znači da nije imao falsifikovana dokumenta pa mu navedena mjera tada nije zamijenjena pritvorom. Neprihvatljivo je da sud okolnost koja prethodno nije bila bitna za određivanje pritvora naknadno koristi za argumnent da mu se on odredi – smatra Marković.

Komentarišući pritvorski osnov uznemirenje javnosti Marković podsjeća da se u sudskom rješenju ističe kao razlog to što je o događaju obaviještena crnogorska javnost i da na njega svakodnevno podsjećaju dnevne novine “Dan”.

- To znači da prvostepeni sud ne sudi po zakonu nego po pisanju “Dana”. Ukoliko su ti razlozi dovoljni i za drugostepeni sud, što branilac ne želi da vjeruje, onda se ozbiljno postavlja pitanje funkcionisanja crnogorskog pravosuđa. Pri tom prvostepeni sud potpuno zanemaruje činjenicu da je oštećeni Duško Jovanović bio jedini vladsnik i direktor tih novina, pa je realno za očekivati da njegov list neće pisati objektivno o događaju već da će pokušati vršiti pritisak na sud, što je očigledno uspjelo kod prvostepenog suda. Da se o događaju piše svakodnevno ni to nije tačno budući da se to posljednjih godina svodi na objavljivanje samo jedne fotografije ubijenog u gornjem desnom uglu naslovne strane ispod koje je pitanje: “Ko je ubio Duška Jovanovića”, što znači da i oni izražavaju sumnju da je to okrivljeni, ali vještački podgrijavaju atmosferu pogodnu za pritisak na sud koji je tome očigledno podlegao – naveo je Marković u žalbi.

On je ocijenio “da pisanje bilo kog medija ne predstavlja izuzetnu okolnost koja može dovesti do ozbiljne prijetnje očuvanju javnog reda i mira”, tako da nijesu ispunjeni uslovi za ovaj pritvorski uslov.

- Kada bi to bilo tako onda bi svi okrivljeni o kojima pišu mediji, a pišu svakodnevno o raznim slučajevima morali biti u pritvoru, što nije slučaj – piše, pored ostalog, u žalbi.

On je podsjetio da je Mandić duže od osam godina u pritvoru.

Damir Mandić do odluke Ustavnog suda bio je u Kazneno-popravnom domu u Spužu gdje kaznu izdržavaju pravosnažno osuđene osobe. Nakon što je presuda ukinuta, a Viši sud mu odredio pritvor on je vraćen u Istražni zatvor.

Mandić je bio osuđen na 18 godina zatvora zbog saučesništva NN osobama u ubistvu Jovanovića koji je ubijen iz zasjede 27. maja 2004. godine ispred redakcije “Dana”. Na njega je pucano iz automobila u pokretu. Do danas nije rasvijetlejno ko ga je ubio, ko je naručilac zločina, a ni Damir Mandić kojeg terete za saučesništvo nikada nije priznao zločin.

Policija je ranije nezvanično tvrdila da su u automobilu iz kojeg je pucano na Jovanovića bili Beranac Vuk Vulević i Baranin Armin Muša Osmanagić, koji je ubijen u Baru 16. septembra. Njih dvojica nakon Jovanovićevog ubistva nestali su iz Crne Gore, ali kada su se poslije nekog vremena pojavili nikada nijesu i zvanično okrivljeni za zločin. I jedan i drugi bili su u prijateljskim vezama sa Mandićem. Policija je tvrdila da su uvjereni da je Vulević ispalio smrtonosne hice, a da mu je Osmanagić bio podrška za slučaj da promaši. Mandić je okrivljen da je vozio automobil.

Tužilaštvo je ponovo otvorilo istragu u slučaju ubistva Jovanovića, ali prema informacijama Portala Analitika, za sada nijesu došli do novih činjenica koje bi pomogle u rasvjetljavanju zločina.

Foto: Cdm.me

Portal Analitika