"Kada bi sjutra započinjao biznis, ponovo bi, kao i prije dvije i po decenije, krenuo od zanatske radionice", kaže Franca, za Vijesti.
On je biznis počeo je 10. decembra 1990. godine u Bijelom Polju, a primarno opredjeljenje i danas je isto otkup, proizvodnja, prerada i promet mesa i mesnih prerađevina. Sjedište preduzeća je u Industrijskoj zoni Bijelog Polja na površini od 50000m2. Prekretnica se desila 2003. godine, kada je otkupio većinski paket akcija AD "Eko-Meso", bivše industrijske klanice.
"Kada sam krenuo u privatni posao bila su teška vremena, promjena društvenog uređenja u čitavom regionu. U nekakvoj nemaštini donio sam odluku da krenem samo da bi se preživjelo, od nule sam počeo. U jednoj baraci, sa pozajmljenih par hiljada maraka", priča Franca za Vijesti.
On danas ima klanicu za krupnu i sitnu stoku, fabriku za preradu mesa i mesnih prerađevina, farme pod nazivom "Franca" za uzgoj krupne stoke, piladi, klanicu za klanje i preradu pilećeg mesa, fabriku za proizvodnju konzervi.
Njegova firma otkupljuje tržišne viškova krupne i sitne stoke. Razvila je model kooperativnog uzgoja goveda, čime se uvećava i jača stočni fond, a značajnom broju koope ranata obezbjeđuje siguran izvor prihoda.
Franca vjeruje da Crna Gora ima perspektivu zato što posjedu je resurse, kakve nema nijedna zemlja u okruženju.
"Na malom prostoru imamo more, šume, planine, rijeke koje nijesu dovoljno iskorišćene kao i turističke kapacitete kako na sjeveru tako i na jugu. Potrebno je ojačati poljoprivredu po svim segmentima, iskoristiti potencijale naših rijeka i stvoriti uslove za održiv razvoj kroz ulaganja u sektoru energetike (hidrocentrale i termoelektrane). Bitno je privatnu svojinu odvojiti od državne, i na taj način stvoriti preduslove da mnogo brže i kvalitetnije ubijedimo domaće i strane investitore da investiraju u našu državu. Mislim da bi se u svim segmentima osjetio boljitak, a uslov za sve ovo je naravno početak izgradnje autoputa", kazao je Franca.
On smatra da posebna strategija države treba da obuhvati mlade, što je prvi korak u sprečavanju njihovog odlaska u inostranstvo, što je sve izraženiji trend.
"Pažljivo osmišljenim mjerama neophodno je stimulisati razvoj sjevernog regiona putem unapređenje infrastrukutre i stvaranja povoljnih uslova za razvoj biznisa. Naročito treba stimulisati ulaganja u proizvodne kapacitete, razvoj turizma i proizvodnju zdrave hrane", sugeriše Franca.