Društvo

Opreznost je neophodna, panika je nepotrebna

1310ebolaPOCETNA
Za sada nema direktne, neposredne opasnosti za Crnu Goru od virusa ebole. No, u slu
čaju da ova opaka bolest ipak pokuca na naša vrata, sve službe su spremne i mjere su podignute na najviši nivo. Iako kod nas nema laboratorije koja može identifikovati smrtonosni virus, medicinski timovi u Crnoj Gori su, kako nas uvjeravaju nadležni, sposobni da se, ukoliko je potrebno, uhvate u koštac sa ovim zdravstvenim problemom, te građani ne treba da strahuju.

Opreznost je neophodna, panika je nepotrebna
Portal AnalitikaIzvor

Virus ebole počeo je da se širi munjevitom brzinom. Nakon što je objelodanjeno da je zabilježen prvi slučaj u Španiji, raste zabrinutost medicinskih stručnjaka zbog ove opake bolesti kojoj se uzrok ne zna, a lijek - ne postoji. Iz Ministarstva zdravlja Crne Gore poručuju da nema mjesta panici, te da su sve nadležne službe, od ljekara, vojske, policije do avioprevoznika, u stanju pripravnosti.

Ebola je teško oboljenje čija se smrtnost kreće čak do 90 odsto. Bolest obično počinje  iznenadnom pojavom groznice, izraženom slabošću, bolovima u mišićima i glavi. Nakon toga javlja se osip, poremećaji funkcije jetre i bubrega, te intenzivno unutrašnje i spoljašnje krvarenje.

1310ebola1Lijek, za bolest koju stručnjaci najviše upoređuju sa AIDS-om zbog svoje nemilosrdnosti, ne postoji. Za sada ljekari jedino koriste eksperimentalne ljekove koji, po svemu sudeći, malo pomažu, odnosno – ne garantuju sigurno izlječenje.

Svjetska zdravstvena organizacija saopštila je da je broj zaraženih ebolom premašio 6.500, a da je do sada u zapadnoj Africi od te bolesti umrlo više od 3.000 ljudi. Njen prodor se nije mogao zaustaviti, pa je tako prošle nedjelje u Sjedinjenim Američkim Državama dijagnostikovan prvi inficirani pacijent. Posebnu paniku izazvao je slučaj u Madridu, gdje je ebolom zaražena medicinska sestra. Ona je prva žrtva virusa ebole izvan zapadne Afrike, zbog čega su u Evropi pojačane mjere opreza.

Kako su prenijeli regionalni mediji, u Srbiji je preko 700 osoba stavljeno pod ljekarski nadzor jer dolaze sa područja ugroženih ebolom, a u Hrvatskoj - 26. Takođe, objavljeno je da je u Makedoniji umro britanski državljanin za kojeg se sumnja da je bio zaražen ebolom. No, uzorci su poslati u Njemačku kako bi se utvrdilo da li je zaista bila u pitanju ova bolest a juče je demantovano da je Britanac bio zaista zaražen smrtonosnim virusom.

Od početka pojave epidemije ebole sedam osoba koje su doputovale iz Nigerije u Crnu Goru bile su pod zdravstvenim nadzorom. Trenutno se, kako je potvrđeno Portalu Analitika iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore, nijedna osoba ne nalazi pod nadzorom.

-Centar za kontrolu i prevenciju bolesti kontinuirano prati aktuelnu epidemiološku situaciju virusne infekcije ebole i preporuke Svjetske zdravstvene organizacije, i dostavlja podatke službama koje su nadležne da reaguju u slučaju pojave ebole, kazali su Portalu Analitika iz Instituta.

Prema riječima nadležnih, građani Crne Gore ne bi trebalo da pretjerano brinu jer za sada ovdje nema osoba koje bi  mogle da budu nosioci virusa. To, naravno, ne znači da nadležne službe nemaju razloga za povećanu pozornost.

1310ebola2
Formiran tim: Naprotiv: nadležne službe su od početka ozbiljno shvatile novonastalnu situaciju sa ebolom. Ministarstvo zdravlja već je tokom ljeta organizovalo nekoliko sastanaka, na kojem su prisustvovali predstavnici zdravstvenog sistema KCCG, Hitne medicinske pomoći, Instituta za javno zdravlje, Zdravstveno-sanitarne inspekcije, Ministarstva odbrane, Vojske Crne Gore, MUP-a, Uprave policije, Aerodroma Crne Gore i predstavnici Lučke kapetanije. Tim je dobio instrukcije na koji način treba da se vrši nadzor osoba koje dolaze iz zemalja u kojima hara ebola, te kako da postupaju u slučaju da se za određenu osobu sumnja da je zaražena.

-Sam sastav tima pokazuje da smo u samom startu imali pravovremen i odgovoran pristup ovoj situaciji. Sedam osoba, koje su došle u Crnu Goru iz zemalja pogođenih ebolom, bile su pod zdravstvenim nadzorom. Treba istaći da se radilo o zdravim osobama, objašnjava za Portal Analitika pomoćnik ministra zdravlja doktor Mensud Grbović.

1310grbovic
Prema njegovim riječima, procedura zdravstvenog nadzora je jasna: ona se vrši isključivo u stanu lica koje je zaraženo. Ako se ukaže potreba, naši ljekari obučeni su da na pravilan način uzmu uzorke.

-Doktori su edukovani da na utvrđen način uzmu uzorak. Institut za javno zdravlje ima sklopljen ugovor sa jednom kompanijom koja se bavi transportom opasnog biološkog materijala, tako da, ako se ukaže potreba, uzorak se može hitno poslati na analizu, kaže dr Grbović.

Mjere zaštite su u ovom slučaju vrlo stroge i u tom dijelu Crna Gora se sprema da preduzme sve što je potrebno. Obzirom na to da se pokazalo da su i ljekari tokom zbrinjavanja pacijenata bili zaraženi, neophodna je adekvatna  zaštitna medicinska oprema koju Crna Gora za sada nema. Ali, prema riječima Grbovića, Ministarstvo zdravlja će već ove nedjelje zatražiti od Vlade da se oprema nabavi.

-Naši zdravstveni radnici koriste opremu, ali virus ebola zahtijeva najveće mjere opreza i sofisticiraniju opremu koju ćemo nabaviti, u skladu sa tehničkim zahtjevima koje mora oprema ispunjavati, a propisana je od Svjetske zdravstvene organizacije, dodaje Grbović.

Uzorci u Rim ili Hanover: U našoj zemlji nije moguće izolovati virus ebole. To ne mogu raditi ni mnogo savremenije laboratorije u Evropi. No, razloga za veliku brigu nema. U slučaju da se pojavi osoba za koju se sumnja da je zaražena, uzorci bi se hitno slali u Italiju ili Njemačku.

1310ebola3
-Dijagnostifikovanje virusa zahtijeva stroge uslove za izolaciju i mali je broj laboratorija koje to mogu da rade. Crna Gora nema takvu laboratoriju, ali bi uzorke krvi mogla poslati na dvije adrese. U Ministarstvu zdravlja je već dogovoreno da se stupi u kontakt sa jednom laboratorijom u Rimu. Druga je u Hanoveru, koja je referentna laboratorija Svjetske zdravstvene organizacije. Ona radi analize za zemlje koje nijesu u mogućnosti da samostalno vrše analize. I Srbija je već slala uzorke u taj centar, tako da bismo i mi postupili na isti način, objašnjava dr Grbović za Portal Analitika.

Na osnovu informacija sa kojima trenutno raspolažu medicinski stručnjaci, virus ebole se ne prenosi vazduhom. Ebola se na čovjeka prenosi bliskim kontaktom sa krvlju, sekretima, organima ili drugim tjelesnim tečnostima zaraženih životinja. U Africi je dokumentovan prenos infekcije na čovjeka prilikom kontakta sa zaraženim šimpanzama, gorilama, letećim lisicama, šumskim antilopama i bodljikavim svinjama.

-Virus se širi sa čovjeka na čovjeka u direktnom kontaktu, oštećene kože ili sluzokože, sa krvlju, sekretima, organima ili drugim tjelesnim tečnostima inficiranih osoba, ili u indirektnom kontaktu sa kontaminiranim predmetima. Muškarci nakon preležane bolesti mogu da izlučuju virus preko sjemene tečnosti i do sedam nedjelja nakon izliječenja, pojašnjavaju iz Instituta za javno zdravlje.

Karantin u slučaju potrebe: Dosadašnja iskustva ukazuju da inficirane osobe nijesu zarazne za okolinu do momenta pojave prvih simptoma. U slučaju da se u Crnoj Gori pojavi epidemija, Vlada će, shodno Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, odrediti karantin. Privredna društva, preduzetnici i druga pravna lica, čiji su objekti određeni za potrebe karantina, dužni su da privremeno ustupe svoj objekat na korišćenje radi sprječavanja i suzbijanja zarazne bolesti, odnosno epidemije.

1310ebolaKRAJ
-Naš tim će pripremiti neophodne informacije za Vladu koja će donijeti odluku o mogućim objektima koji će poslužiti kao karantin, u slučaju da se pojavi osoba koja je bila u konaktu sa nekim ko je zaražen od ebole, kazao je za Portal Analitika pomoćnik ministra zdravlja dr Mensud Grbović.

Ministarstvo vanjskih poslova je uveliko u kontaktu sa našim državljanima koji su u zemljama pogođenim virusom. Njima su, prema riječima Grbovića, prenijete instrukcije kako da se ponašaju u slučaju da odluče sada da se vrate u Crnu Goru.

-Ministarstvo vanjskih poslova je u kontaktu sa njima i dala im je pripremljene, temeljne informacije u slučaju da se vrate u Crnu Goru, dodaje Grbović.

Za sada nema direktne, neposredne opasnosti za Crnu Goru od virusa ebole. No, u slučaju da ova opaka bolest ipak pokuca na naša vrata, sve službe su spremne i mjere su podignute na najviši nivo. Medicinski timovi su, kako nas uvjeravaju nadležni organi, sposobni da se, ukoliko je potrebno, uhvate u koštac sa ovim zdravstvenim problemom, te građani ne treba da strahuju.

Aleksandra STANKOVIĆ

Portal Analitika