U Nacionalnom parku Brioni prošle nedjelje završena je treća WWF-ova međunarodna konferencija „Parkovi Dinarskog luka“ na kojoj je 60 zaštićenih područja iz osam zemalja regije potpisivanjem Deklaracije postavilo temelje osnivanju buduće asocijacije „Parkovi Dinaridi“ koja bi trebala biti osnovana u decembru u Crnoj Gori. Među parkovima koji su potpisali Deklaraciju su i svi crnogorski nacionalni parkovi.

„Potpisnici ove izjave, među kojima i predstavnici svih pet crnogorskih nacionalnih parkova, svjesni zajedničkih ekoloških, ekonomskih i socijalnih prilika, u potrebi za boljom koordinacijom aktivnosti na području Dinarskog luka, nastojaće da predano sprovode ciljeve asocijacije, podstiču regionalnu saradnju i promociju brenda Parkova Dinarida u regionu i Evropi“, istakao je Zoran Mrdak direktor JPNPCG. On je takođe saopštio da će Asocijacija osigurati platformu za razmjenu iskustava i dobrih praksi rada u regiji Dinarskog luka, stručnosti i znanja u svim područjima rada i zajedničkog interesa, podržavati zaštićena područja u regionu u njihovim aktivnostima planiranja, upravljanja i promocije brenda Dinarskog luka i podsticati komunikaciju između zaštićenih područja i javnosti“, kaže se u saopštenju NP Crne Gore.
„Osnivačka skupština asocijacije 'Parkovi Dinaridi - mreža zaštićenih područja Dinarida' održaće se u decembru u Crnoj Gori, gdje će asocijacija i imati sjedište. U svakoj od zemalja regije biće predstavnik tih parkova koji će imati mjesto u odboru asocijacije“, kazao je Leon Kebe, vođa projekta Parkovi Dinarskog luka iz WWF-a. On je takođe objasnio da je Crna Gora odabrana jer su Ministarstvo održivog razvoja i turizma i Javno preduzeće za nacionalne parkove Crne Gore izrazili veliko interesovanje, te ponudili kancelariju i zaposlene, a asocijacija će i prilikom prijave projekata moći koristiti kako sredstva iz predpristupnih fondova EU, tako i donatorska.
Važnost razumijevanja održivog turizma i njegovo primjenjivanje u zaštićenim područjima regije bila je glavna tema ovogodišnje međunarodne konferencije.
„Svojom raznovrsnošću potencijala, parkovi na području Dinarida mogu u potpunosti ispuniti savremene zahtjeve turizma zasnovanog na prirodi i mogu se promovisati kao konkurentna destinacija među velikim brojem zaštićenih područja na sve zahtijevnijim evropskim i svjetskim tržištima. Ukoliko se nastavi sa izgradnjom javne infrastrukture, promocijom i poveća zainteresovanost biznis sektora za ulaganja u nove ideje, proizvode i sadržaje u nacionalnim parkovima, to će dovesti do nastavka pozitivnih trendova koji se dešavaju na područjima nacionalnih parkova u idućoj deceniji, napomenuo je Zoran Mrdak. Isto tako, on je zaključio „Razvoj kvalitetne, savremene i inovativne turističke ponude u nacionalnim parkovima može povećati konkurentnost turističkog proizvoda i biti neočekivana dodatna vrijednost ekonomiji regiona“.
WWF već tri godine sprovodi projekat "Parkovi Dinarskog luka" kroz koji je stvorena mreža 82 zaštićena područja iz osam zemalja regije - Albanije, BiH, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Slovenije i Srbije. U sklopu tog projekta dosad su održane dvije međunarodne konferencije u Banja Luci i Budvi, a na ovogodišnjoj na Brionima okupilo se 150 učesnika iz 13 evropskih zemalja koji su razgovarali na temu održivog turizma u zaštićenim područjima. Na konferenciji su predstavljeni i rezultati procjene dobrobiti ekosastava u parkovima koju je WWF u posljednje dvije godine sproveo u 57 parkova regije, od kojih u svim crnogorskim nacionalnim parkovima. Istaknuto je kako su najveći ekonomski iskoristivi resursi u parkovima turizam, komercijalna upotreba vode, šume i zaposlenje, kađu u saopštenju.
Treća WWF-ova međunarodna konferencija "Parkovi Dinarskog luka" završena je studijskim putovanjem u Motovunsku šumu gdje su učesnici upoznati sa sastavom upravljanja zaštićenim područjima u Hrvatskoj.