Abiznis

Plantaže: Nov način korišćenja otpada iz prerade grožđa i voća (VIDEO)

1410plantazeok
K
ompanija "13. Jul- Plantaže" organizovala je danas konferenciju za novinare, na kojoj je predstavljen nov, održiv način korišćenja otpada iz prerade grožđa i voća. Na pres konferenciji su govorili Vesna Maraš, direktorica razvoja u kompaniji „13.Jul Plantaže“ i Miroslav Hurka, tehnolog češke kompanije „Agro–eko”.

Plantaže: Nov način korišćenja otpada iz prerade grožđa i voća (VIDEO)
Portal AnalitikaIzvor

U okviru projekta „Novi održivi načini korišćenja otpada iz prerade grožđa i voća - Winerest“, koji se realizuje u okviru EUREKA programa, u obje projektne godine od strane kompanije „13.Jul Plantaže“ uspješno je realizovan ogled siliranja komine grožđa. Zaključak ogleda je da će projekat biti od koristi ne samo za kompaniju „13 jul – Plantaže“, već i za cjelokupnu lokalnu zajednicu.

Dobijeni rezultati su uspješno objavljeni i prezentovani. Imajući u vidu da je projekat pozitivno ocijenjen i da je odobren za sufinansiranje od strane Ministarstva nauke Crne Gore i u 2014.godini, Plantaže planiraju da ove projektne godine naprave iskorak i postavie ogled kompostiranja komine od grožđa. Partneri iz kompanije "Agro- Eko" iz Ostrave će Plantažama ustupiti komposter na korišćenje u vremenskom periodu od mjesec dana. Komposter je dopremljen i postavljen tokom berbe, kako bi kominu koja nastaje u procesu prerade grožđa odmah transportovali u komposter. Mogu se kompostirati mješavine otpada koje sadrže izmedju 30-60 odsto komine, dok ostale komponente mogu biti kokošji ekstremiteti, goveđi stajnjak, konjski stajnjak, biljni otpad i slama strnih žita. Pored komine i navedenih sastojaka, u smješi za kompostiranje mogu se naći i košena trava, otpad iz cvjećnjaka, lišće, pijačni otpad, otpad iz ugostiteljstva, usitnjeno drvo.

Zapremina radnog prostora fermentora je 36 kvadrata, godišnji kapacitet 2.000 -2.500 tona otpada, odlikuje se niskom potrošnjom električne energije, lako se povezuje na mrežu, lak je za prevoz i rukovanje, ne zahtijeva zatvorenu salu, pruža mogućnost provjere i praćenja putem interneta.

Proces kompostiranja traje između 48 i 96 sati i dobijeni kompost se može koristiti kao organsko đubrivo, kao i za spravljanje zemljišnih smješa. Kompost se može proizvesti u skladu sa našim potrebama, sa različitim sadržajem hranjivih materija i može se mijenjati u zavisnoti od biljke i faze njenog rasta i razvića. Stoga, pored ispitivanja mogućnosti valorizacije komine od grožđa, ogled će pružiti i mogućnost dobijanja komposta odredjenog kvaliteta koji će odgovarati zemljištu Plantaža, potrebama vinove loze i drugim kulturama na Ćemovskom polju.

 

 

 

 

 

 

Portal Analitika