Region

Od sportskog incidenta do diplomatskog skandala

okfotka111_1
Ko snosi odgovornost za nerede na utakmici Srbija – Albanija još uvijek se ne zna: navijači koji su upali na teren i u direktan TV prenos uz uvrjedljivu poruku premijeru nisu uhapšeni. Ministar policije je zbog te poruke kritikovao RTS, novinrska udruženja i nevladin sektor jer nisu reagovali, a ni riječ nije rekao o tome zašto je policija huligane pustila na stadion. Iz medija je nestala vijest da je brat premijera Albanije umiješan u cio incident, a cio događaj je dobio političku dimenziju jer se desio dva dana uoči posjete predsjednika Rusije Srbiji i sedam dana prije dolaska premijera Albanije u Srbiju

Od sportskog incidenta do diplomatskog skandala
Portal AnalitikaIzvor

Vest bi bila da je utakmica Srbija – Albanija završena regularno, a skandal koji se na njoj dogodio bio je očekivan. Barem sedam dana pre utakmice iz Fudbalskog saveza Srbije su uveravali javnost da će sve proteći regularno. Policija će činiti tri bezbednosna prstena oko stadiona, pored tri ipo hiljade policajaca biće i hiljadu sto redara, ko nema kartu neće moći na stadion...

- Beogradska policija preduzela je sve mere predostrožnosti kako bi ova utakmica bila odigrana bez incidenta, rekao je dan pred utakmicu Miodrag Antonijević, član Komisije za bezbednost FSS.

okbogdanov
PRESTUPNICI I LETILICA
: Koliko je policija bila uspešna u svojim namerama videlo se tokom meča, a na pitanje kako je Ivan Bogdanov jedan od vodja navijača Crvene Zvezde ušao na stadion, kada je poznat kao učesnik u neredima na utakmicama, nema ko da odgovori. Bogdanov je u Italiji bio osudjen zbog nereda na stadionu u Đenovi oktobra 2010. godine kada je prekinuta utakmica Italija Srbija. Trogodišnja kazna zatvora mu je kasnije zamenjenja za petogododišnju zabranu ulaska u zemlje EU, nakon toga u Srbiji je osudjen za incidente na košarkaškoj utakmici Crvena Zvezda – Partizan, 2006. godine, a avgusta ove godine je priveden jer pokušao da reketira izvesnu osobu za 250 hiljada evra.

oknavijach_1Identitet čoveka koji je u dva navrata upao ispred kamera RTS-a i poslao premijeru nepristojnu poruku odmah je otkriven. Za kratko vreme se saznalo da je taj čovek poreklom sa Kosova, član Srpske radikalne stranke i da je bio sa desetogodišnjim sinom, ali se ne zna da je policija reagovala i privela ga.

- Ovo je veliki propust u organizaciji utakmice, ocenio je vojni analitičar Zoran Dragišić.

Za njega je pojava letilice na stadionu neshvatljiva i kaže da je takve letilice ranije viđao na manjim utakmicama na Zvezdinom stadionu, ali da je na utakmici Srbija – Albanija bio predsednik Srbije.

"Neko je u tu letelicu mogao da stavi eksploziv, da izvrši atentat na predsednika, da ubije ljude koji su bili u svečanoj loži..", rekao je Dragišić uz ocenu da je incident bio sračunata provokacija usmerena na to da se prekine utakmica i izazove skandal.

POLITIČKE POSLEDICE: Informaciju da je uhapšen pa pušten brat albanskog premijera Olsi Rama demantovao je sam Rama rekavši da ga je policija legitimisala, da nema nikakve veze sa letilicom, zamenila je vest da je Srbija uručila demarš ambasadi Albanije u Beogradu zbog incidenta na utakmici.

oksimich
Profesor Fakulteta političkih nauka dr Predrag Simić ceo događaj vidi kao nagoveštaj mogućnost da albanski premijer Edi Rama otkaže posetu Srbiji planiranu za 22. oktobar.

Za profesora Simića utakmica Srbija – Albanija bila je odlična prilika da se smire tenzije izmedju Srba i Albanaca, da se pripremi poseta Edija Rame i da odnosi dve zemlje uđu u mirnije vode, ali ta prilika je propuštena.

"Čak i da poseta bude, ona neće posle incidenta imati one efekte zbog kojih je trebalo da se dogodi. Mislim da je ovo faul ne samo za Albance, nego i za čitav Balkan, koji je još jednom pokazao svoje nacionalističko lice koje smo videli od Prištine, do Tetova, Tirane i to je ono što je nažalost realnost posle jedne izvanredne, ali propuštene prilike za smirivanje tenzija u srpsko-albanskim odnosima", zaključio je Simić.

Od osude nasilja na utakmici do toga da stadion nije mesto za političke obračune ukazali su i predstavnici EU u Beogradu i u Briselu, mada se u nekim medijima pojavila vest da su ambasadori nekih zemalja EU zahtevali da se sa beogradskog aerodroma uoči utakmice puste albanski navijači kojima je dolazak zabranila UEFA. Ambasador EU u Srbiji Majkl Devenport je tu vest demantovao, recima: "Nisam ja ništa tražio".

okstef
ODGOVORNOST MINISTRA POLICIJE: I dok je policijski sindikat u saopštenju ukazao da veliku odgovornost za incidente snose oni koji se bave obaveštajnim radom, ministar policije Nebojša Stefanović uopšte se nije osvrnuo da odgovornost policije i nerede na stadionu jer je za njega najproblemetičnija stvar to što je premijera Vučića vređao navijač kojeg je valljda policija pustila na stadion.

Stefanović kaže da je potpuno zgrožen "brutalnim vređanjem i napadom na premijera Srbije" u direktnom prenosu javnog servisa.

"Još više sam zapanjen ćutanjem i nedostatkom reakcije ljudi iz javnog servisa, nevladinih organizacija i novinarskih udruženja koje su umele da budu veoma glasne u dosadašnjim slučajevima… Niko od njih nije našao za shodno da se makar izvini zbog incidenta i vređanja premijera Srbije i sramnog čina koji se dogodio u direktnom prenosu na javnom servisu", rekao je Stefanović napominjući da ne pamtim da se ikada u istoriji RTS-a dogodio ovakav skandal, da jedan bahati primitivac u direktnom prenosu, i to u dva navrata, najbrutalnije vređa predsednika.

Ostavku ministra policije zbog bezbednosnih propusta na utakmici zatražili su Demokratska stranka i desničarska organizacija Dveri, ali važnije pitanje od njegove ostavke je zašto su se desili neredi na stadionu i da li će za njih neko odgovarati ili ćemo jednog dana o svemu tome saznati iz Vikiliksa.

Violeta Cvejić

 

 

 

 

Portal Analitika