Oni su reagovali zbog navoda koje je iznio
Nikola Jablan, savjetnik za energetiku Ministarstva ekonomije o najavi mogućnosti ukidanja Deklaracije o zaštiri Rijeke Tare i optužbi na račun civilnog sektora koji je učestvovao zajedno sa građanima Crne Gore u kampanji za zaštitu rijeke Tare, a koje je
Portal Analitikajuče prenio iz lista Elektroprivreda.
“Pojavljivanje priče o Tari u medijima uopšte nije slučajno i prestavlja klasični pokušaj blaćenja ljudi koji su pokrenuli kampanju za zaštitu Tare i građana Crne Gore koji su potpisali peticiju kojom su tražili njenu trajnu zaštitu. Upravo su energetičari, većinski vlasnici energetskih objekata, monopolizovani trgovci strujom i lobisti stranaca, a u javnosti se predstavljaju kao patrioti i prijatelji naroda”, navodi se u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.
Ostatak reagovanja objavljujemo integralno:

“Znaju građani Crne Gore ko su stvarni vlasnici A2A i EPCG, upravo su ti vlasnici partneri stranaca koji hoće za male pare ili besplato, da dobiju najeksluzivnije prostore u korist stranih kompanija, hoće da naše pare, novac građana Crne Gore stave u sopstvene džepove. Jedino što se više ne zna u poslovanju ovih kampanjona, je to ko kome i koliko duguje za razno-razne usluge i poslove. Ako ovo nije izdaja, šta je onda izdaja naroda i njegovih ineteresa. A ovakvo podmetanje je drski bezobrazluk je pokušaj etiketiranja pojedinaca koji se protive potopu Tare i drugih crnogorskih rijeka kao neprijetelja Crne Gore.
Upravo ste Vi neprijatelji Crne Gore i neprijatelji interesa ovog naroda, jer ste, pored ostalih i Vi na platnom spisku stranih kompanija. To je upravo rad za neprijetelja a suprotno interesima građana. Upravo ste Vi plaćeni od strane tih kompanija, organizacija i energetskih lobija. Da su, kojim slučajem ratni uslovi, to bi bila čista kolaboracija i izdaja interesa naroda. Veleizadaja strateških ineresa noroda i države.
Nijesmo ničiji eksponeneti, pogotovo ne stranih kompanija i lobija, niti se iko od nas nalazi na platnim spiskovima stranih komapanija ili organizacija, za razliku od vas i vama bliskih.

Samo da podsjetimo da je podrška Tari 2004 godine, bila veća i u EPCG nego u Vladi ekološke države Crne Gore, CANU, Ministarstvu ekologije, JPNPCG, Zavodu za zaštitu prirode ili među današnjim članovima Agencije za zaštitu životne stredine. Upravo su oni bili glavni dželati koji su trebali da namaknu omču na grlo Tari.

Poslije 10 godina eko država se više i ne pominje. Premijer je nije pomenuo niti u jednom svojem obraćanju. Nijesu ni proslavili 23 godine Deklaracije. Na obali Tare, u Mojkovcu, pripremaju otvaranje propalog rudnika olova i cinka uz pomoć patriota iz Australije. Iza flotacija ovih metala ne ostaje živog stvora. U plan Durmitorskog područja su unijeli branu na Tari kod rijeke Ljutice. Ljuto su se prevarili.
I na kraju jedna sasvim jasna i kratka poruka i pitanje gospodinu Jablanu i svim onim koji još uvijek zagovaraju potop Tare: Ja sam spreman i životom braniti Taru, kao što sam je branio i 2004-te, jer je smatram svojom, najvećim i najpoznatijim simbolom Crne Gore, a da li je gospodin Jablan spreman braniti svoje uvjerenje svojim životom, treba da to javno kaže javnosti. Ne testirajte spremnost građana Crne Gore i nemojte misliti da nismo spremni ponovo braniti Taru svim demokratskim sredstvima.”