On je istakao da su ključni ciljevi restrukturiranja grupe u tom razdoblju postignuti, tako da NLB Grupa već generira pozitivan rezultat, za kojeg vjeru da je i dugoročno održiv.
»NLB grupa je u prvom pougodištu ove godine imala 34 miliona čiste dobiti, dok je dobit matične Nove Ljubljanske banke dostigla 35,8 milona eura. NLB je smanjila rezervacije, povećala prihode i snizila troškove«, kazao je Brodnjak.
ANALITIKA: Šta je već urađeno u okviru prestrukturiranja NLB grupe?
BRODNJAK: Ključna stvar je bila stabiliziranje poslovanja, što je postignuto dokapitalizacijom. Najbitniji je povratak klijenata i to što smo postigli da proaktivna prodaja bude u prvom planu. Prihodi od kamata su bitno poboljšani, nekamatni su stabilni, a ukupni troškovi su za oko 20 procenata niži nego prije dvije godine. Čeka nas daljnje dezinvestiranje takozvanih non-core djelatnosti i plasmana, dodatno, ali umjerenije smanjenje troškova na svim nivoima i prije svega okretanje prema klijentima, sa intenzivnijoj komunikacijom, optimiziranjem prodajnih i potpornih procesa, te uvođenjem novih suvremenih usluga, kao što su digitalizacija, obnova poslovnica s otvorenim konceptom i slično.
ANALITIKA: Planirate li dalje smanjenje trošova i obima bilansa grupe?
BRODNJAK: Banka je u prvih šest mjeseci snizila troškove za 5,9 odsto na 96,7 miliona eura. Na nivou grupe troškovi su niži za 7,2 odsto i distižu 150,2 miliona eura. Racionalizacija i optimizacija poslovanja je u toku u cijeloj grupi i tu nema iznimki.
U banci je predviđeno daljnje smanjenje obima bilansne sume, ali uglavnom preko planiranog i potrebnog smanjivanja izloženosti prema nestrateškim tržištima, odnosno nestrateškim klijentima, kao i nuđenja nekih proizvoda, kao što su lizing i faktoring. U strateškoj jezgri portfelja planiramo skroman, ali stabilan rast poslovanja.
ANALITIKA: Vezano za smanjivanje izloženosti do nestrateških djelatnosti, kao što su lizing i faktoring, da li ste planirali prodaju nekih kćerki banaka?
BRODNJAK: Banke ostaju strateške investicije, što je najbitnije, pa ćemo intenzivno raditi na njihovom daljnjem razvoju u smjeru održive i u relativnom smislu visoke profitabilnosti. Djelatnost lizinga i faktoringa se, u skladu sa planom restrukturiranja, smanjuju i u slučaju zainteresiranih kupaca, banka bi razmotrila konkretne ponude.
ANALITIKA: Kakav je Vaš stav u odnosu na strane klijente i kreditnu politiku?
BRODNJAK: U tom smislu NLB d.d. ne finansira više poslove izvan granica Slovenije, ako nisu vezani za operacije slovenačkih poslovnog grupacija. Lokalne banke, međutim, na svojim tržištima posluju i poslovaće normalno i sa velikom ambicijom da sklapamo nove poslove. Naravno, kad su za to ispunjeni svi kriteriji,među kojima je najbitniji novčani tok klijenta.
ANALITIKA: Kako su poslovale banke članice NLB Grupe?
BRODNJAK: Objektivno je grupa imala poteškoće u Srbiji i Crnoj Gori, a veoma dobre rezultate u Makedoniji, BiH, te Kosovu. Nakon implementacije veoma konkretnih mjera restrukturiranja, situacija se u Crnoj Gori i Srbiji značajno popravila, pa vjerujemo da su sad obje na dobrom putu, jer su stabilne i zadovoljavajuće profitabilne.
ANALITIKA: Kako biste ocijenili poslovanje NLB Grupe u ovoj godini?
BRODNJAK: NLB na domaćem slovenskom tržištu posluje uspiješnije od ostalog bankarskog sektora i ključnih konkurenata. To je rezultat održivog prestrukturiranja, pametnog pristupa upravljanju rizicima, te glavnom, izuzetno aktivnog nastupa na tržištu. Proaktivno se okrećemo prema klijentima i tražimo dobre poslove, pa vjerujem da će i klijenti to prepoznati i da će se u sve većem broju vraćati. U NLB su dobrodošli.
J. RABRENOVIĆ