On je kazao da su integracija u Evropsku uniju i NATO jedini siguran garant stabilnosti i bolje budućnosti za sve države Zapadnog Balkana u cjelini, javlja RTCG.
Premijer je kazao da su u pravu oni koji tvrde da Zapadni Balkan nikada u istoriji nije bio bolje i stabilnije mjesto za život i za biznis nego što je danas.
"Poučeni tragičnim zbivanjima iz dalje i bliske prošlosti, mi smatramo da je potrebno učiniti dodatne napore da se preostala sporna pitanja u regionu ne drže dugo otvorenim. Posebno u kontekstu aktuelnih bezbjednosnih prijetnji. U najboljem je interesu ne samo našeg regiona, već i EU i NATO, da Brisel povede računa da se usporavanjem procesa integracija ne zamagljuje evropska i evroatlantska perspektiva Zapadnog Balkana", saopštio je Đukanović.
On je istakao da su progres u procesu integracije u EU i NATO strateški ciljevi državne politike Crne Gore i dodaje da su to prvi put u istoriji zajednički i za region u cjelini.
"Integracije su drugo ime za stabilnost Zapadnog Balkana. Želimo da vjerujemo i da je to i zajednički naučena lekcija iz tragičnih grešaka kojima obiluje prošlost naroda na ovim prostorima. Pokazuje se da su agende EU i NATO integracija najbolji okvir za političke i ekonomske reforme bez kojih nema prevazilaženja decenijskog zaostajanja u razvoju, niti dostizanja evropskih standarda i kvaliteta života", poručio je Đukanović.
On je naglasio da je Crna Gora u protekloj deceniji ostvarila društveni napredak za respekt.
"Od načina na koji smo prije osam godina obnovili državnu nezavisnost do sticanja statusa zemlje kandidata za članstvo i otvaranja pregovora sa EU, i realne perspektive potvrđene na Samitu NATO u Kardifu za dobijanje poziva za članstvo u Alijansi do kraja iduće godine. Sve to je važna potvrda uspješno savladanih izazova na planu ekonomskih i demokratskih reformi crnogorskog društva", poručio je premijer.
Kaže da će država posebnu pažnju i dalje posvetiti stvaranju uslova za dinamičan ekonomski, bez kojeg, kako kaže nema ne samo suštinske integracije nego ni pouzdane stabilnosti regiona.
"Zato i uporno potenciramo međusobnu uslovljenost i dinamičku usklađenost procesa koji će nas voditi do ovih reformskih ostvarenja. Veoma je važno da ovaj pristup prihvati EK i zemlje članice i da time daju novi impuls suštinskoj integraciji Zapadnog Balkana", istrakao je Đukanović u Budvi.
Podsjeća da je tokom posljednje decenije u Crnoj Gori ostvaren značajan ekonomski rast, što je mjerljivo povećanjem dohotka po glavi stanovnika od preko 300 odsto.
"Međutim, ne možemo biti zadovoljni dostignutim nivoom, koji je i dalje daleko od evropskog prosjeka. Tranzicija je ogolila ozbiljne slabosti naše ekonomije, a globalna ekonomska kriza dodatno potencirala manjak znanja i vještina kao najdjelotvornijeg faktora konkurentnosti naše ekonomije na zahtjevnom ekonomskom tržištu", zaključio je Đukanović.
foto: rtcg.me