Politika

Štajnaker: Berlin nije tražio suspenzuju pregovora

stajnaker
N
ovoimenovana ambasadorka Njemačke u Crnoj Gori, Gudrun Štajnaker negirala je pojedine navode da je upravo Berlin tražio privremenu suspenziju pregovora sa našom zemljom.

 Štajnaker: Berlin nije tražio suspenzuju pregovora
Portal AnalitikaIzvor

Štajnaker, međutim, u intervjuu za Atlas televiziju, kaže da je očigledno da u Evropskoj komisiji i među članicama EU ima zemalja koje nijesu bila potpuno zadovoljne našim napretkom. Što se tiče pojedinih navode da Evropska unija ne gleda blakonaklono na odluku Crne Gore da autoput gradi sa Kinezima i od pozajmljenih kineskih para, ambasadorka kaže da su to špekulacije i da EU neće reći ništa otvoreno protiv tog projekta. Slijede izvodi iz intervjua sa Štajnaker.

Ambasadorka Njemačke u Podgorici demantovala je pojedine navode da je Berlin tražio privremenu suspenziju pregovora sa Crnom Gorom.

"Nije istina da je Njemačka to tražila. To je sve što mogu da kažem jer znam što su bile instrukcije našem kolegi u Briselu. Primjena klauzule se ne pominje u našim instrukcijama", navela je ona u intervjuu Atlas televiziji.

To što nije Njemačka, ne znači da nije neka druga zemlja. Štajnaker kaže da je očigledno da su “neki predstavnici neke države” tražili da Evropska komisija Crnu Goru podsjeti na postojanje klauzule o ravnoteži, čija bi eventeualna aktivacija podrazumijevala usporavanje ili prvremenu suspenziju pregovora. Ipak, ona se pominje samo u našem izvještaju jer smo jedina zemlja koja je počela pregovore i ostvarila određeni napredak, kaže ambasadorka.

"Ipak, izgleda da u Evropskoj komisiji i među članicama EU ima i onih koji nijesu bili potpuno zadovoljni", navela je ona.

Na pitanje kako komentariše izjavu premijera Mila Đukanovića koji je rekao da jačanje vladavine prava u Crnoj Gori iziskuje izdašnije investicije iz Evropske unije, Štajnaker odgovara:

"Crna Gora ima tu podršku. Problem vladavine prava je problem u cijelom regionu i djelimično je posljedica dugogodišnjeg sistema koji je bio ovdje gdje je vladavina prava bila pod kontrolom samo jedne partije. Probleme koje ima Crna Gora, i to dosta više možete naći u drugim zemljama u regionu", kazala je ona.

Što se tiče pojedinih navode da Evropska unija ne gleda blakonaklono na odluku Crne Gore da autoput gradi sa Kinezima i od pozajmljenih kineskih para, ambasadorka kaže da su to špekulacije.

"Mislim da EU neće reći ništa otvoreno protiv tog projekta. Lično to ne mogu da ocijenim", navela je ona.

Ambasadorka se, ipak, nada se da će i sama EU više novca uložiti u regionalnu infrastrukturu i u tom smislu posebno ističe značaj Jadransko – jonskog puta.

"Nadam se da će taj projekat sada napredovati. Ponekad možda treba konkurencija, konkretno sada Kineza, da bi se neki drugi projekat promovisao", saopštila je ona.

Štajnaker je ponudila i jedan od argumenata zbog kojih u Crnoj Gori za sad nema većih investicija iz Njemačke.

"Njemački biznis više je skoncentrisan na zemlje kao što su Bugarska i Rumunija gdje postoje povoljnosti za njemački biznis. To je novo tržište i ima puno konkurencije", kazala je ambasadorka.

Štajnaker je komentarisala i tuču srednjoškolaca u Tuzima, kao i kamenovanje albanske ambasade.

"Reakcija ovdje, posebno mladih ljudi, pokazuje da ipak tu ima nekih problema i tegova. S tim se treba suočiti", smatra ona.

Štajnaker kaže da je neophodno raspraviti kako je moguće da se u Crnoj Gori osjećaju posljedice događaja koji se zbivaju na stotine kilometara odavde.

 

 

Portal Analitika