Međunarodni naučni skup „Vladar, monah, svetitelj Stefan Nemanja-Prepodobni Simeon Mirotočivi“ otpočeo je sa radom u Beogradu 22. oktobra.
Pod visokim pokroviteljstvom patrijarha srpskog Irineja i predsjednika Republike Srbije Tomislava Nikolića, a povodom 900-te godišnjice rođenja Stefana Nemanje ovaj skup je okupio brojne renomirane stručnjake iz Srbije, Crne Gore, Italije, Rusije i Grčke iz oblasti istorije, istorije umetnosti, arheologije, liturgike, filologije i lingvistike kao i eminentne episkope Srpske Pravoslavne Crkve.
Pomenuti skup ima za cilj doprinos istraživanju o ličnosti, vremenu i životu Sv. Simeona Nemanje. Organizatori ovog skupa su Eparhija budimljansko-nikšićka, Institut za istoriju umjetnosti Filozofskog fakulteta UB, Vizantološki institut SANU i Staroslovenistički odsjek ISJ SANU.
Međunarodni naučni skup je otpočeo sa radom u Beogradu plenarnom sjednicom koju su otvorili patrijarh Irinej i predsjednik Tomislav Nikolić, dok je drugi dan rada naučnog skupa koji je otvorio episkop žički Justin protekao u manastiru Studenica.
Treći dan naučnog skupa biće održan u Podgorici, rodnom mjestu Stefana Nemanje u kripti novopodignutog Sabornog Hrama vaskrsenja Hristovog, a skup će otvoriti mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije. Tokom posjete, učesnici će imati priliku da posjete arheološki lokalitet Ribnicu i Duklju koji su vezani za život Stefana Nemanje.
Posljednji dan rada međunarodnog naučnog skupa biće održan u Nikšiću. Skup će otvoriti Njegovo Preosveštenstvo episkop budimljansko-nikšićki Joanikije, a u stručnim izlaganjima i diskusiji će uzeti učešće oko četrdeset stručnjaka iz različitih oblasti kroz izlaganja i diskusije koje će biti podijeljene u dvije sekcije-istorijsku i filološku.
Kao rezultat ovog naučnog skupa biće štampan zbornik naučnih radova, koji će obuhvatiti sve prijavljene i predstavljene naučne radove. Ovaj zbornik će predstavljati važno sredstvo u budućem proučavanju ličnosti sv. Simeona u budućnosti.
Neke od tema koje će ovaj međunarodni naučni skup obrađivati u Nikšiću tiču se osobenosti srpskoslovenskog jezika, pismenosti i književnosti Nemanjinog doba, te različitih aspekata odnosa crkve, države i međunarodnih odnosa u Nemanjino vreme, uticaj kulta Sv. Simeona Mirotočivog u drugim zemljama i druge teme koje doprinose boljem poznavanju ove izuzetne ličnosti i velikog svetitelja, kaže se na kraju saopštenja.