Politika

IA: Treba li nam Zakon o Skupštini?

2410skupstinaodborok
K
ada je definisanje odnosa između grana vlasti u pitanju, u Crnoj Gori je prisutno uporno odlaganje zaokruživanja zakonskog okvira koji bi omogućio precizno uređenje njihovih nadležnosti. Ovo se, pored Zakona o Skupštini, odnosi i na Zakon o Vladi. Uređivanjem poslova izvršne vlasti zakonom, a ne uredbama i poslovnicima, kao što je to sada slučaj, uz donošenje Zakona o Skupštini konačno bi se stvorili preduslovi za adekvatniju primjenu principa ”kontrole i ravnoteže” grana vlasti, ocijenila je koordinatorka istraživanja u Institutu Alternativa Jovana Marović.

Portal AnalitikaIzvor

"Skupština Crne Gore mora dalje raditi na jačanju svoje kontrolne funkcije u odnosu na rad izvršne vlasti, a postoje brojna otvorena pitanja u tom pravcu. Potreba preciznijeg regulisanja instituta poslaničkih pitanja i parlamentarne istrage, nepostojanje procedure za razmatranje predstavki koje dostavljaju zainteresovane strane, nepostojanje obaveznosti izvještavanja institucija o realizaciji zaključaka parlamenta po automatizmu, a ne po zahtjevu odbora, su samo neki od njih. Izvjesno je da uređenje ovih pitanja zahtijeva hitno unapređenje. Prvi korak u tom pravcu je formiranje radne grupe u parlamentu koja će se detaljno baviti svim aspektima jačanja pozicije i uloge parlamenta u crnogorskom sistemu vlasti. Konsultacije sa zainteresovanim stranama bi trebalo početi u ranoj fazi rada", saopštila je Marović Portalu Analitika.

Institut Alternativa je juče organizovao okrugli sto ”Da li nam je potreban Zakon o Skupštini?”, kojem su prisustvovali predstavnici svih političkih klubova u crnogorskom parlamentu, civilnog sektora, kao i gosti iz regiona - predstavnici parlamenata Srbije i Makedonije. Ovaj događaj je dio projekta ”Analitički monitoring kontrolne funkcije Skupštine Crne Gore” koji Institut alternativa sprovodi uz podršku Fondacije Institut za otvoreno društvo (Think Tank Fund) iz Budimpešte.

Portal Analitika