Najglasnije poruke vezane za regionalnu saradnju i prioritet se daje povezivanju Zapadnog Balkana u jednu cjelinu. Većina poruka evropskih zvaničnika više nije upućena državama pojedinačno, već regionu kao cjelini. Kao da se želi novim ujedinjavanjem regiona dati snažan impuls integracijama i na taj način ubrzati proces koji u pojedinim dijelovima Balkana, poput Bosne i Hercegovine i Makedonije ide veoma sporo. Međutim, dinamika napredovanja država Zapadnog Balkana ka Uniji je različita i više niko ne spori da je Crna Gora lider u tom procesu i da je daleko odmakla od grupe, piše Pobjeda.
“Svaka država napredje prema članstvu u EU u skladu sa vlastitim kapacitetima, i prije svega, rezultatima koje ostvaruje. To je princip koji zagovara i sama Unija. Podrška Evropske komisije i država članica je dragocjena, dešavanja u EU i globalno takođe imaju uticaja, međutim, brzinu kretanja prema članstvu u najvećoj mjeri diktiramo sami. S obzirom da države u regionu bilježe različit tempo napredovanja prema članstvu, realno je očekivati da će Unija zadržati individualni pristup u procesu pristupanja. EU potencira važnost regionalne saradnje kao mehanizma koji nas kroz unapređenje kulture dijaloga, rješavanje otvorenih pitanja, sprovođenje projekata od zajedničkog interesa i druge brojne forme, priprema za buduće članstvo, gdje će se ta saradnja odvijati u mnogo širim okivirima i sa mnogo više aktera. U ovom kontekstu, poslednjih mjeseci vidimo značajno povećanu aktivnost na regionalnoj saradnji među zemljama Zapadnog Balkana i tim putem treba nastaviti. Naravno, ova regionalna saradnja ne može zamijeniti individualne zasluge koje eć sigurno ostati jedino mjerilo uspjeha u integraciji“, kazao je za Pobjedu ambasador Aleksandar Andrija Pejović, glavni pregovarač Crne Gore sa EU.
Ambasadro Slovačke u Crnoj Gori František Lipka za Pobjedu kaže da je politika proširenja ne samo trajna, nego i neobično uspješna politika Unije.
“Zahvaljujući toj politici Unija je dobila 11 novih zemalja članica. Zahvaljujući toj politici prostor demokratije, stabilnosti i prosperiteta se proširio na veliki dio srednje, istočne i jugoistočne Evrope. Kada govorimo o Balkanu politika proširenja je bila uspješna: U razdoblju od 2004. Rumunija, Bugarska, Slovenija i Hrvatska postale su članice Unije. To je potvrda da ona računa na Zapadni Balkan u budućnost. Politika proširenja nije uopšte sporna i u Uniji danas ne postoji nijedna ozbiljna politička snaga koja bi razmišljala o promjeni ili suspenziji ove politike“, istakao je Lipka.
Politički analitičar Dušan Janjić za Pobjedu kaže da se na Zapadnom Balkanu ne može govoriti o grupnom prijemu, s obzirom da je Crna Gora daleko odmakla, ali će EU pokušati da približi datume ulaska, iako su razlike u dinamici integracija velike.
“Crna Gora je lider i ići će prije svih, jer je prešla važna put, s obzirom da će iduće godine postati članica NATO-a. Ona je ispred svih. Ako govorimo o nekom grupnom ulasku, iako su predviđanja teška, onda bi to bile možda Srbija, Makedonija, Kosovo. Nikad nije bila sporna evropska budućnost regiona i to se samo pogrešno čita na Balkanu. EU ostaje posvećena ovom prostoru. Neće se mijenjati standardi, ali će se mijenjati struktura političkog odlučivanja. Uopšte ne isključujem scenario koji Amerikanci zovu Evropa u tri brzine, po kojem bi se Evropa sastojala od regija, napominje Janjić.
Izvor: Pobjeda
Foto: cdm.me
- Portal Analitika/
- Politika /
- Crna Gora ostaje lider u EU integracijama i otvara put susjedima
Crna Gora ostaje lider u EU integracijama i otvara put susjedima
Izjava odlazećeg komesara za proširenje Evropske unije (EU) Štefana Filea, da je EU spremna da izdvoji do milijardu eura iz pretpristupnih fondova kao pomoć projektima za povezivanje među zemljama Zapadnog Balkana, kao i najava nove konferencije o Zapadnom Balkanu u Beču, po ugledu na onu održanu u Berlinu 28. avgusta, pokazuju da EU nije zaboravila Balkan i da ostaje prviržena politici proširenja.
Portal AnalitikaIzvor