To je dio dogovora koje je crnogorski ministar zdravlja dr Miodrag Radunović napravio sa odgovornim osobama iz oblasti italijanskog zdravstva tokom posjete Rimu gdje je išao povodom dvodnevne ministarske konferencije, održane pod nazivom „Zdravlje u Sredozemlju”, 27. i 28. oktobra u organizaciji italijanskog Ministarstva zdravlja, a u okviru italijanskog predsjedavanja Savjetom Evropske unije.
Glavne teme konferencije bile su Međunarodni zdravstveni pravilnik, antimikrobna rezistencija, zdravi stilovi života, zdravlje i migracije. U skladu sa trećim EU Zdravstvenim programom i povećanim interesom za razvoj zajedničkih politika u mediteranskom regionu, konferencija je bila prilika za dalje jačanje regionalne saradnje i politički doprinos promociji progresa i stabilnosti.
Radunović i italijanska ministarka zdravlja Beatriće Lorencin potpisli su Memorandum o razumijevanju i saradnji u oblasti zdravstva i medicinskih nauka. Njime su predviđene promocije, razmjena informacija i dokumentacije iz oblasti zdravlja koje su od zajedničkog interesa; razmjena eksperata, posjete delegacija i specijalista kroz učešće na naučnim konferencijama i sastancima; razmjena specijalista u cilju obučavanja i konsultacija u skladu sa Akcionim planom za saradnju, direktna razmjena kontakata između institucija i organizacija u svojim državama; te razmjena informacija o novoj opremi, medicinskim proizvodima i tehnološkim inovacijama u oblasti zdravlja i medicinskih nauka i ostali oblici saradnje o kojima strane mogu postići uzajamni dogovor.
Sa direktorom Instituta za infektivne bolesti „Lazzaro Spallanzani“ Đuzepeom Ipolitom dogovorena je saradnja sa crnogorskim Institutom za javno zdravlje, na polju epidemiologije, dijagnostike i liječenja zaraznih bolesti.
“Ukoliko se ukaže potreba za analizu krvi zbog sumnje u ebolu, uzorak se može dostavljati na analizu u rimski Institut”, kazao je Ipolito, naglašavajući da saradnja dva instituta može otpočeti odmah.
Dogovoreno je potpisivanje Memoranduma kojim bi se definisali mikrobiološka dijagnostika najopasnijih mikroorganizama, edukacije i treninzi za mikrobiologe, epidemiologe i infektologe, kao i liječenje najtežih slučajeva zaraznih bolesti.
U delegaciji Ministarstva zdravlja su, uz ministra Radunovića, učestvovali ambasador Crne Gore u Italiji Vojin Vlahović, direktor Instituta za javno zdravlje doc.dr Boban Mugoša, šef kabineta ministra zdravlja Dražen Ljumović i službenik Ambasade Crne Gore u Rimu, Bojana Otašević.