Amelija Erhart je pilotirala avionom u pokušaju da obleti Zemlju po dužini ekvatora, ali joj se od 2. jula 1937. godine gubi svaki trag.
Prva žena koja je preletjela Atlantik, na posljednji let je krenula sa navigatorom Fredom Nunanom.
Nova istraživanja ukazuju na to da je komad aluminijuma nađen na nenaseljenom pacifičkom ostrvu Nikumaroro 1991. godine zapravo dio Amelijinog dvomotornog aviona “Lockheed Electra”.
Istražitelji iz Međunarodne grupe za nalaženje istorijskih letelica (TIGHAR), koji godinama istražuju posljednji let čuvene američke pionirke avijacije, sa sigurnošću tvrde da se taj metalni dio nalazio na avionu kada je Erhart bila u Majamiju, gdje je objavila svoju namjeru da preleti planetu.
Na fotografijama nastalim 1. juna 1937. godine u Majamiju vidi se Amelijin avion čiji je jedan prozor pokriven sjajnim parčetom metala.

Dimenzije i struktura nađenog dijela i ovog na fotografiji se poklapaju, kažu istraživači.
Takođe upoređivali su taj dio sa istim modelom aviona koji se nalazi u Kanzasu i na osnovu poređenja zaključili da su zaista pronašli dio aviona Amelije Erhart.
“Taj kompleksni ‘otisak prsta’ koji čine dimenzije, materijal, tekstura jedinstveni su za Amelijin avion kao što svaka osoba ima jedinstvene otiske prstiju”, rekao je izvršni direktor TIGHAR Rik Gilespi.
Amelija je, uz brojna zaustavljanja na dugom putu, iz Majamija letjela do Južne Amerike, zatim pa Afrike, do Indije i Jugoistočne Azije, a posljednje slijetanje je imala na ostrvu Papua Nova Gvineja, odakle je trebalo da preleti Pacifik.
Vjeruje se da su se Erhartova i Nunan srušili u okean.
Međutim, pronalazak dijela aviona na ostrvu Nikumaroro ukazuje na to da su oni možda ipak uspjeli da slete na to ostrvo, ali da nijesu imali goriva da odu odatle, pa su proveli ostatak života na njemu.
(blic.rs)