Na osnovu primjene Zakona o izvršenju i obezbjeđenju koji je crnogorski bankarski sektor dočekao nespreman, penzioner može dodatno čekati na podizanje penzije i do sedam dana, a milionerima zbog duga od desetak eura će biti blokiran kompletan novac na računima dok se naplata za odvoz smeća ne sprovede i zaključi slanjem nekoliko dopisa, često poštom, između banke i javnog izvršitelja, pišu Dnevne novine.
Advokat Nikola Martinović tvrdi: “Ovo je nezakonito i neustavno,građani mogu da tuže Centralnu banku Crne Gore. Samo ona može, kao i kod pravnih lica, da sprovodi sistem prinudne naplate". A tako je izgleda i u Srbiji, gdje postoji odjeljenje za prinudnu naplatu i blokiraju se, odnosno sa računa skidaju samo iznosi u visini duga, potvrdio je Dnevnim novinama direktor jedne podgoričke banke koji je radio bankarske poslove u Srbiji. On je zahtijevajući da ostane anoniman rekao da je ovo blago rečeno skandal.
Uvođenje javnih izvršilaca u pravni sistem, zamišljeno je kao mehanizam koji će rasteretiti sudove, ali su žrtve postali građani. Takav primjer dogodio se prije nekoliko dana novinaru DN, a vođene tim primjerom DN su saznale da je haos ove vrste poprimio razmjere epidemije, te da se bankarskom ombudsmanu žalili mnogo ljudi. Na šalterima banaka posebno su bili bijesini jer dolaze u priliku da penzionerima, sa relativno niskim primanjima moraju da saopšte da ne mogu podići novac dok se procedura ne završi, iako im je dug znatno manji. Procedura traje danima.
Rade Prelević iz Instituta za finansijsko i kreditno savjetovanje objašnjava da je problem to što se ovi postupci sprovode ručno, jer to povećava mogćnost da dođe do greške. Zbog ovoga je, kako navodi, neophodno da postoji softversko rješenje uz pomoć kojeg bi banke mogle da blokiraju onaj iznos sredstava koji se potražuje, a ne čitav bankovni račun. On kaže da je Zakon počeo da se primijenjuje prije nego što su se za to stvorili tehnički uslovi, odnosno prije nego što su banke obezbijedile jedinstveno softversko rješenje za centralizaciju, praćenje i ažuriranje na dnvenom nivou. Izvršavanje sudskih rješenja za fizička lica je definisano članovima 135 i 136 Zakona o izvršenju i obezbjeđenju.
U bankama navode da za praćenje naplate po rješenju nemaju tehničkih mogućnosti, dok Centralna banka Cren Gore to radi samo za pravna lica. Banke zabrinjava i nemogućnost praćenja osnova priliva novca na račun dužnika, budući da postoji rizik od pogrešnog unošenja svrhe uplate prilikom unošenja naloga u banci uplatioca. Oni dodaju da sličan rizik postoji i za prilive koji su izuzeti od prinudne naplate.
Izvor: Dnevne novine
Foto: politika.rs