Region

Gjenero: Izjava Milanovića nije stav hrvatske politike

Crna Gora je veliki prijatelj Hrvatske i u svim situacijama joj se moramo obraćati sa velikim uvažavanjem. Izjava premijera Milanovića da je navodno Crna Gora za istraživanje nafte i gasa odredila područja koja nijesu njena, već hrvatska, je bila velika greška i čini mi se da naši političari ništa nijesu naučili iz teškog spora sa Slovenijom. To je jedna štetna izjava, koja govori više o karakteru hrvatskog premijera i o njegovom životnom i političkom iskustvu, nego o stvarnom stavu hrvatske politike, kaže za Pobjedu hrvatski analitičar Davor Gjenero.
Gjenero: Izjava Milanovića nije stav hrvatske politike
Portal AnalitikaIzvor

Podsjetimo, premijer Hrvatske Zoran Milanović izjavio je prije nedjelju dana da je Crna Gora za istraživanje nafte i gasa odredila područja koja nijesu njena, već koja pripadaju Hrvatskoj. Milanović je aktuelizovao spor oko Prevlake tvrdnjama da je Crna Gora za istraživanje nafte i gasa odredila područja koja Hrvatska smatra svojima, dok u crnogorskoj Vladi tvrde da nijesu prekršili Protokol o privremenom režimu na Prevlaci iz 2002. godine.

„Neće se niko kandidovati za istraživanje nafte i gasa u zonama koje nijesu razgraničene. Niti je realno očekivati da će se države dogovoriti o razgraničenju bez posredovanja trećega. Hrvatska ima neozbiljnog predsjednika Vlade koji ne odmjerava svoje izjave. I ministra ekonomije koji nije dva puta promislio i iz tendera izbacio sporno područje. Najbolje bi bilo da tender za istraživanje nafte u južnom Jadranu raspišu zajednički Crna Gora i Hrvatska“, poručio je Gjenero.

Na pitanje da li ova komunikacija može ugroziti odnose dvije države, Gjenero kaže da je Hrvatska napravila grešku jer je prva krenula u istraživanje nafte i gasa bez konsultacija crnogorske strane za područje za koje i Hrvatska i Crna Gora misle da je njihovo.

„Međutim, ja sam uvjeren da će tender koji je raspisan za područje koje nije politički definisano propasti. Istraživanje nafte je vrlo skup i osjetljiv posao i sigurno da se jedan investitor neće upustiti u posao u kojem mu se osim samog rizika posla uspostavljaju i dodatni politički rizici. Hrvatska i Crna Gora imaju privremeni režim koji, srećom, funkcioniše jako dobro i mi u ovih više od 10 godina nijesmo imali nijedan incident. Interes građana nije u tom razdoblju bio zakinut i to je nešto što je daleko iznad standarda odnosa između balkanskih država. Taj privremeni režim je napravljen jako dobro i on osigurava odnose dok se razgraničenje definitivno ne postigne. Ovdje je najbolje da se strane dogovore o principima, a da onda definitivnu crtu povuče neko treći i da taj preuzme političku odgovornost“, zaključio je Gjenero.

Pobjeda

Portal Analitika