„Imajući u vidu činjenicu da je Univerzitetu Crne Gore potrebna drugačija vizija koja će mu vratiti poziciju koja mu u društvu pripada, kolektiv Ekonomskog fakulteta zahtijeva: hitnu smjenu aktuelnog rukovodstva Univerziteta Crne Gore, promjenu Statuta UCG u cilju obezbjeđivanja veće samostalnosti fakulteta u okviru Univerziteta Crne Gore, kao i da se Statutom UCG precizira obaveza da najmanje jedan od prorekotora mora biti biran iz redova profesora društvenih nauka, i da on mora predsjedavati Vijećem društvenih nauka“, kazao je pred punom salom profesor Saša Vujošević.
On je kazao da kolektiv i studenti Ekonomskog fakulteta od zahtjeva neće odustati. Takođe je pozvao cjelokupnu javnost, brojne prijatelje Ekonomskog fakulteta i kolege i studente sa našeg državnog Univerziteta, da ih javno podrže u „najvažnijoj misiji očuvanja kredibiliteta i dostojanstva visokog obrazovanja u Crnoj Gori koje je sada ugroženo“.

Vujošević je u svom obraćanju objasnio da aktuelna uprava Univerziteta Crne Gore, a posebno pojedini njeni članovi, već duže vrijeme vode politiku čiji je cilj urušavanje Ekonomskog fakulteta kao najstarije visokoškolske institucije u Crnoj Gori.
„Time ona nanosi štetu ne samo Ekonomskom fakultetu, nego i samom Univerzitetu, što direktno favorizuje našu konkurenciju - privatne univerzitete. Još uvijek nećemo da vjerujemo da je upravo to dio unaprijed organizovane i osmišljene strategije i konačan cilj nekog iz uprave našeg, državnog Univerziteta“, istakao je profesor Ekonomskog fakulteta.
Vujošević je kazao da postojeće rukovodstvo Univerziteta Crne Gore svojom politikom pokazuje da nema adekvatnu viziju, čime se dezintegriše državni Univerzitet, što ide u prilog konkurenciji.

„Zbog toga, kao i čitavog niza drugih pogrešnih odluka koje je donijelo, aktuelno rukovodstvo je izgubilo kredibilitet da upravlja jednom državnom institucijom kakva jeste Univerzitet Crne Gore. Postojeća uprava Univerziteta je pokazala da očigledno nije u stanju da obezbijedi finansijsku održivost i jedinstvo Univerziteta niti da afirmiše univerzalne akademske vrijednosti kao sto su autonomija, sloboda, etika i konstruktivna kritička svijest koja je jednom duštvu neophodna“, objasnio je Vujošević.
On je dodao da se Ekonomski fakultet suočava sa problemima poput: opstrukcije izbora u zvanje akademskog osoblja, permanentnog pritiska na saradnike, nezakonitim oduzimanjem sredstava studenata koji upisuju Ekonomski fakultet u cilju pokrivanja gubitaka koje stvara uprava Univerziteta i tako dalje.
„Kad smo već kod nezakonitosti, pitamo upravu Univerziteta Crne Gore da li je odluka o imenovanju vršioca dužnosti dekana Ekonomskog fakulteta zakonita? Ako nije, da li će neko odgovarati za donošenje takve odluke? Ili zakon i odgovornost važi samo za Ekonomski fakultet, a ne donosioce nezakonitih odluka. Pozivamo državne organe, a posebno stručnu pravničku javnost, da daju odgovor da li u Statutu UCG koji obavezuje upravu Univerziteta, postoji ovaj institut?“, zapitao se Vujošević.
Na konferenciji za medije govorili su i studenti koji su pored kolektiva Ekonomskog fakulteta iznijeli i svoje zahtjeve.
Jedna od najboljih studentkinja, po riječima Bojane Femić sa Ekonomskog fakulteta, Nikolina Šćepanović kazala je da studenti ne žele da se preko njihovih i leđa njihovih roditelja rješavaju problemi na Univerzitetu Crne Gore, i to „na potpuno nezakonit način“.

Ona je istakla dva zahtjeva studenata.
„Da novac koji naši roditelji izdvajaju za studiranje na Ekonomskom fakultetu bude u funkciji razvoja kvaliteta i uslova studiranja na našem fakultetu, a ne u funkciji pokrivanja nečijih gubitaka na UCG i neodgovornog i bahatago ponašanja. Tražimo od Upravnog odbora prije nego što podnese ostavku da poništi odluku o razrješenju našeg dekana Mića Radovića, koga okrivljuju samo zato što je bio ne samo profesor nego roditelj svih nas 5.000 studenata Ekonomskog fakulteta“, zaključila je studentkinja Šćepanović.

Pred punom salom govorio je i student prve godine, Stefan Bulajić koji je istovremeno jedana od onih koji su naknadno upisani, jer je kako kaže nedvosmisleno izrazio želju da studira na najstarijoj univerzitetskoj jedinici.
„Moj uspjeh u srednjoj školi je vrlodobar, što je i bio razlog da se nađem, kako se kaže ispod crte“, rekao je Bulajić i dodao da se danas obratio javnosti nakon izjave rektorke Radmile Vojvodić koja se, kako reče, indirektno odnosi na njegovu porodicu.
„S punom moralnom i materijalnom odgovornošću, tvrdim da u mojoj familiji niko ni u primisli nije imao niti ima namjeru da bude saučesnik u koruptivnim radnjama, ma koje vrste. Tako sam vaspitavan, radi čega se i ponosim svojim roditeljima“, zaključio je student prve godine Ekonomskog fakulteta.
Na današnjoj konferenciji za medije objavljeno je da je profesorica dr Vesna Karadžić jutros podnijela ostavku na dužnost člana Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore.
„Profesorica Karadžić je u Upravnom odboru bila predstavnica Vlade i javnosti“, naveli su sa Ekonomskog fakulteta.
K.Ć.
Foto: Ivana Božović