„Jer se time otvaraju mnoga vrata, koja onda mogu ostvariti i konkretne koristi i u ekonomskom, socijalnom, bezbjednosnom i svakom drugom smislu za državu“, rekao je on, objavljeno je na sajtu Komunikacionog tima za NATO.
Cvrtila se, govoreći o priključenju Alijansi, rekao da je „bolje je biti za stolom, nego biti na meniju“. „U okviru NATO-a, države mogu ravnopravno učestvovati u svim procesima koji su važni za svaku državu pojedinačno, ali i za cijeli Savez“.
Prema njegovim riječima, ulazak u NATO je izuzetno važna stvar za tranzicijske države, zato što se, dodao je, kroz taj proces omogućava standardizacija i postizanje puno boljih rezultata u upravljanju, prije svega javnim sektorom, kao i sektorom odbrane i bezbjednosti.
Govoreći o konceptu neutralnosti, Cvrtila je kazao da ona puno više košta nego nego garancije koje se dobijaju članstvom u NATO.
„Neutralnost, naravno, puno više košta nego ulazak u Savez, zbog toga što neutralna država mora izgrađivati odbrambeni i bezbjednosni sistem nezavisno od drugih država, kako da ne bi stvorila neku vrstu zavisnosti koja bi joj, onda, onemogućila slobodu akcije. Naravno, treba puno više uložiti, jer samostalni odbrambeni i bezbjednosni sistem košta više nego garancije koje se dobijaju kroz ulazak u NATO“, dodao je on.
U tom smislu, kako je rekao, za male i države koje su tranzicijske, NATO predstavlja jedan vrlo važan instrument za postizanje ciljeva koji su transformacijski, ali i onih koji su kasnije bitni za ostvarivanje nacionalnih interesa za svaku pojedinu državu.
Cvrtila je učestvovao na seminaru „Evroatlantizam – sigurna luka“, koji je okupio studente svih univerziteta Crne Gore i FDES-a.
(rtcg.me)