Svijet

Fotografija koja je raznježila Ameriku

Na dan kada je američki list "Oregonijan" objavio fotografiju na kojoj se vidi zagrljaj crnog dječaka i bijelog policajca, tu fotografiju je Fejsbuku "šerovalo" više od 150.000 ljudi. Redakcija je bila zatrpana pozitivnim komentarima.
Fotografija koja je raznježila Ameriku
Portal AnalitikaIzvor

Dječak Divont Hart postao je jedan od simbola protesta Afroamerikanaca poslije odustajanja od optužnice za ubistvo crnog tinejdžera Majkla Brauna.  

Roditeljke Divonta Harta Sara i Dženifer Hart ispričale su kako je sada već slavna fotografija nastala.  

Izašli smo na ulice s namjerom da širimo ljubav i dobrotu i da sve ljude podsjetimo da su i oni važni na ovom svijetu. Vidjela sam da se Divont bori. Da plače. Nije htio da govori. Bio je neutješan. Moj sin ima zlatno srce, saosjećanje veće od bilo čega što sam vidjela, ali mu je teško da živi bez straha kada se radi o policiji i ljudima koji ne razumiju kompleksonost rasizma koji vlada u našem društvu.

Bilo je to jedno od najemotivnijih iskustava koje sam imala kao majka. Drhtao je držeći natpis 'Besplatni zagrljaji' dok je sam hrabro stajao pred policijskim kordonom. Suze su mu lile iz očiju i natapale mu džemper, a on ih je gledao ne znajući kako će reagovati. Nakon nekog vremena, jedan od policajaca mu je prišao i ispružio ruke. Njihova interakcija je u početku bila malo neprijatna. Postavljena su neka generička pitanja o njegovom omijenom predmetu i šta voli da radi leti, ali ona koja su bila važna udarila su pravo u srce.

Pitao je Divonta zašto plače. Njegov odgovor o tome da plače zbog brutalnosti policije prema nladim crncima naišao je na neočekivan i autentičan (makar Divontu) odgovor: "Da, znam. Žao mi je. Žao mi je". Policacajac je zatim pitao da li i on može da dobije jedan od besplatnih zagrljaja.

Policajac je kasnije identifikovan kao narednik Bret Barnam iz policije Portlanda.


(Blic.rs)

Portal Analitika