Abiznis

Iz kojih zemalja nam dolazi najviše sezonskih radnika?

Strani sezonski radnici, koji su angažovani na poslovima u Crnoj Gori, dominantno dolaze iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Ruske Federacije. Posljednjih godina zabilježen je rast pokazuju zvanični podaci Zavoda za zapošljavanje. Zanimljivo je da posljednjih četiri godine, raste broj agažovanih radnika sa Kosova i Ukrajine.
Iz kojih zemalja nam dolazi najviše sezonskih radnika?
Portal AnalitikaIzvor

Što se tiče 2014.godine, najviše radnih dozvola je izdato za radnike iz Srbije 9.392, BiH 4.156 i Rusije 2.427. Broj radnih dozvola izdat za radnike sa Kosova i Ukrajine je u protekle četiri godine utrostručen.

„Razlog za povećano zapošljavanje stranaca posebno iz Srbije i Makedonije je rad na sezonskim poslovima, odnosno rad u djelatnosti građevinarstva, turizma i poljoprivrede.

Sezonsko zapošljavanje domaće radne snage najviše je izraženo u turizmu i ugostiteljstvu i trgovini, odnosno djelatnosti koja svoj maksimum poslovanja ostvaruju tokom ljetnje turističke sezone, navodi se u vladinoj Analizi, dostavljenoj Portalu Analitika.

tabela2

Iako se u okviru ovih sezonskih poslova zapošljava domaća radna snaga, ipak je evidentno njeno nedovoljno prisutvo. Postavlja se pitanje svrsishodnosti postojanja kvotnog režima. „Zapravo, prema novom konceptu radnu dozvolu može dobiti samo lice za kojim postoji stvarna potreba na tržištu rada, a koja ne može biti zadovoljena iz domaćih izvora. Nastavak primjene kvotnog sistema u narednom periodu mogao bi da predstavlja biznis barijeru“, konstatuje se u Analizi.

Znači, kako se dodaje, naredna godina će donijeti značajne izmjene kada su u pitanju evidencije nezaposlenih lica i zapošljavanje stranaca.

„Primjenom predviđenih mjera očekuje se da s jedne strane dođe do povećanja broja zapošljavanja domaće radne snage, a sa druge strane smanjenja broja stranaca koji rade u Crnoj Gori. Takođe, ovdje se mora imati u vidu i očekivani rezultati u borbi protiv nelegalnog zapošljavanja. Time sledeća godina treba da pokaţe da li u Crnoj Groi treba nastaviti sa primjenom kvotnog sistema. Zbog toga je potrebno intenzivirati rad na primjeni standardne klasifikacije zanimanja u dijelu popisa pojedinačnih zanimanja.

„ Potrebno je jačanje saradnje poslodavaca sa Zavodom za zapošljavanje u cilju sagledavanja njihovih potreba za određenim zanimanjima. Zavod za zapošljavanje u skladu sa potrebama tržišta rada u mjeri u kojoj je moguće. treba da nastavi sa prekvalifikacijama i dokvalifikacijama nezaposlenih lica sa ciljem povećanja njihovih vještina za tražena zanimanja i jačanje saradnje svih institucija u cilju smanjivanja neregistrovanog rada“, zaključuje se u Analizi.

P.Z.

Portal Analitika