Abiznis

BRAJOVIĆ: Početak gradnje prioritetne dionice autoputa ušao u finalnu fazu

Zemlje Zapadnog Balkana u prethodnoj deceniji puno su investirale u kreiranje i ojačavanje platforme u oblasti saobraćaja, koja je omogućila i realizaciju jednog od najznačajnijih političkih i tehničkih ciljeva, a to je uključivanje SEETO sveobuhvatne mreže kroz revidovanu EU regulativu smjernica za Trans-Evropske transportne mreže, u Trans-Evropsku transportnu sveobuhvatnu mrežu, poručio je ministar saobraćaja i pomorstva Ivan Brajović na ministarskoj konferenciji u Skoplju.
BRAJOVIĆ: Početak gradnje prioritetne dionice autoputa ušao u finalnu fazu
Portal AnalitikaIzvor

Delegacija Ministarstva saobraćaja i pomorstva učestvuje na “10. Konferenciji ministara saobraćaja regiona”, obilježavajući dekadu regionalne saradnje u razvoju saobraćaja u Jugoistočnoj Evropi.

Konferenciju organizuje makedonsko ministarstvo saobraćaja, u saradnji sa Generalnim Direktoratom za mobilnost i transport Evropske komisije i Sekretarijatom za posmatranje trasnporta u jugoistočnoj Evropi (SEETO).

Ovaj važan skup otvoren je video pozivom nove komesarke za saobraćaj u Evropskoj komisiji Violete Bulc, koja je regionu Zapadnog Balkana poslala poruku da će biti pod posebnom pažnjom za vrijeme njenog mandata, i da mrežu koja je ustanovljena u regionu, treba unaprjeđivati u dijelu bezbjednosti kao i kroz izgradnju nove infrastrukture, ali uz oprez zbog njihove zahtjevne realizacije i kompleksnosti.

"Prezentujući prioritetne projekte, institucionalni i zakonski napredak, koji je postignut u svim vidovima saobraćaja, Brajović je posebno naglasio da će Crna Gora i ubuduće nastojati da održi kontinuitet i balans između rekonstrukcije i održavanja postojeće infrastrukture i izgradnje nove, s fokusom na rute koje su definisane u proširenju Trans-evropske saobraćajne mreže na susjedne zemlje Zapadnog Balkana (SEETO sveobuhvatna mreža). Ministar je posebno naglasio da je početak izgradnje prioritetne dionice Smokovac-Mateševo, autoputa Bar-Boljare (putni pravac 4 SEETO-a) ušao u finalnu fazu", navodi se u saopštenju.

Učesnici konferencije saglasili su se da je u narednom periodu kroz konkretne projekte potrebna snažnija finansijska podrška Evropske komisije, kako bi se omogućila što kvalitetnija i brža integracija u Trans-Evropsku transportnu mrežu, pozdravljajući Berlinski proces i mogućnosti koje se otvaraju za region Zapadnog Balkana kroz inicijativu za povezivanjem.

Ministar Brajović se na marginama “10. Konferencije ministara saobraćaja regiona”, pored bilateralnih sastanaka sa kolegama iz Makedonije, Albanije i sa Kosova, sastao i sa Direktorkom za politiku i pripremu Samita ministara Međunarodnog saobraćajnog foruma Mary Crass.

"Taj forum predstavlja najsnažniju globalnu međuvladinu organizaciju u oblasti saobraćaja, sa fokusom na polje strateškog razvoja politika, čije su članice 54 zemlje, uključujući Ameriku, Kinu, Indiju, Australiju, Koreju, Čile, Novi Zeland itd. To je bila prilika da ministar predstavi razvojne potrebe Crne Gore, ali i da dobije poziv da bude jedan od  panelista na temu: “Uloga saobraćaja u održivom rastu turizma”, u okviru godišnjeg Samita ministara, koji će se održati u Lajpcigu maja 2015. godine", stoji u saopštenju.

Na ovogodišnjoj konferenciji izlagali su resorni ministri Crne Gore, Makedonije, Albanije i Kosova, predstavnici ministarstava BIH i Srbije, kao i visoki predstavnici Evropske komisije, a teme su bile jačanje regionalne saradnje u oblasti transporta, razvoj prioritetnih projekata, razmatranje novih zajedničkih projekata i dalje unaprjeđenje zajedničke transportne politike.

Direktor Direktorata za susjedstvo i proširenje Jean Eric Paquet, posebno je istakao značaj Berlinskog procesa, i postojanje potrebe jače i kavalitetnije međusobne povezanosti i povezanosti zemalja regiona sa Evropskom Unijom.

Regionalna saradnja ministara saobraćaja regiona ustanovljena je Memorandumom o razumijevanju za razvoj osnovne regionalne transportne mreže u jugoistočnoj Evropi (SEETO Memorandum), koji su potpisale Evropska komisija i Vlade Crne Gore, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Albanije, Srbije i Kosova u Luksemburgu 2004. godine.

"Crna Gora kao punopravni član aktivno učestvuje u ovom programu, a kroz njega i u regionalnoj saradnji, koja je kamen temeljac politike djelovanja Evropske Unije prema zemljama Zapadnog Balkana u oblasti saobraćaja", zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika