Društvo

CEMI: Zakon o sprječavanju korupcije izgubio bitne stavke

Napravljeno je mnogo iskoraka naprijed u borbi protiv korupcije, izrađeno mnogo kvalitetnih nacrta i predloga zakona, ali su mnogi od njih izgubili bitne stavke poput Zakon o sprječavanju korupcije. Zakon predviđa osnivanje Agencije za borbu protiv korupcije, međutim, on ne sadrži dovoljno institucionalnih garancija da se obezbijedi kredibilitet Savjeta Agencije i da direktor Agencije bude osoba koja će u potpunosti samostalno, bez uticaja vlasti, biti u mogućnosti da donosi odluke - glavni su nalazi godišnjeg izvještaja Centra za monitoring i istraživanje (CEMI) o sprovođenju antikorupcijskih politika.
CEMI: Zakon o sprječavanju korupcije izgubio bitne stavke
Portal AnalitikaIzvor

Direktor CEMI-ja Zlatko Vujović je kazao da će Agencija za borbu protiv antikorupcije biti ključni institucionalni element u borbi protiv korupcije i dodao da se ne smije dozvoliti da se propušti ta šansa.

Kako je saopštila direktorica odjeljenja za istraživanje javnih politika u CEMI-ju Ana Selić, izvještaj je rađen u periodu mart-jul 2014. godine i obuhvatio je tri oblasti – finansijska korupcija, politička korupcija i integritet.

Selić je predstavljajući glavne nalaze izvještaja kazala da je u proteklom periodu napravljeno dosta dobrih poteza u borbi protiv korupcija, ali da je s druge strane bilo i dosta nedostataka.

“Zakon o finansiranju političkih partija je pored dobrih stvari koje je uradio, kao što je razgraničenje kontrole i revizije finansiranja partija, unio i niz neustavnih elemenata“, navodi ona.

Kada je u pitanju Skupština, u periodu jun 2013-jul 2014. urađrana su po dva kontrolna i konsultativna saslušanja, a prema njenim riječima, nije regulisana obaveza saslušavanih da dostavljaju sve neophodne informacije i obaveza da se sankcionišu oni koji ih ne podnose. Selić dalje kaže da je skupšinskom odboru za borbu protiv  korupcije upućeno šest predstavki građana, ali da odbor nema mogućnost razmatranja istih. Zakon o konfliktu interesa je, kako ističe Selić, donio i dobre i loše stvari.

“Pozitivno je to što je bivšim funkcionerima onemogućeno zapošljavanje u privatnim firmama kojima su omogućili ličnu dobit, dok je negativna stvar to što se Izvještaj o prihodima i imovini smatra službenom ispravu“, napominje ona.

Najveći iskorak u oblasti ekonomske korupcije je napravljen usvajanjem organskog Zakona o budžetu, koji predviđa sankcije za nepoštovanje budžetiranih stavki kaže Selić.

“Primijetićemo da ovaj zakon, uprkos preporukama koje smo iznosili u prethodne dvije godine, i dalje je isključio parlament iz procesa usvajanja kapitalnog budžeta upravljanja javnim dugom. Osim toga, parlament ima samo jedan mjesec za razmatranje Zakon o budžetu, što nije dovoljno da bi na adekvatan način da reaguje i ispravi neke stavke i da učestvuje u kreiranju budžeta“, naglašava direktorica odjeljenja za istraživanje javnih politika u CEMI-ju.

Po pitanju oblasti integriteta, Selić navodi da Etički odbori i planovi integriteta još uvijek ne funkcionišu na pravi način.

“Etički odbor vrši redovne sjednice, međutim, disciplinski postupci u svim državnim orgnima izostaju. Rezultati primjene planova integriteta takođe izostaju, a institucije koje ga primijenjuju imaju jako nizak stepen učinkovitosti“, upozorava ona.

Oblast integriteta obuhvatila je i zaštitu zviždača, koja će kako ističe Selić, rezultirati novim zakonom.

“Smatramo da ovim zakonom nijesu na adekvatan način uređena pitanja zaštite zviždača, čak da su i neke jezičke formulacije ostavljene namjerno prilično nejasnim, kako bi se spriječila adekvatna zaštita ljudi koji prijavljuju korupciju“, naglašava Selić.

Ona je na kraju kazala da je CEMI u prethodna dva izvještaja iznio 80 preporuku, od kojih je 30 usvojeno, a da su četiri implementirane.

Predsjednik Instituta alternativa Stevo Muk, kazao je da su rezultati u borbi protiv korupcije u Crnoj Gori veoma loši.

“Zviždači nijesu zaštićeni. Tužioce interesuju finansije i njihova zaštita, a ne nezavisnost i samostalnost. Tužilački savjet nikada nije pokrenuo postupak protiv nekog tužioca. U Crnoj Gori nema političke volje zato što se decenijama gaji politika nekažnjivosti.“, napominje Muk.

Predstavnica Komisije za sprječavanje sukoba interesa Maja Karas Bošković, je govoreći o radu Komisije, kazala da ta institucija ima problem prilikom provjere bankovnih računa funkcionera. Međutim, dodaje ona, predlogom Zakona o sprječavanju konflikta interesa i taj problem će biti prevaziđen.

“Predlogom zakon je propisano da javni funkcioner kao sastavni dio izvještaja o prihodima i imovini, propisuje izjavu o dobrovoljnoj saglasnosti za provjeru njegovog bankovnog računa. To je jedini način da se prevaziđe taj problem, s obzirom da sadašnji Zakon o bankama kaže da stanje na bankovnom računu funkcionera predstavlja poslovnu tajnu“, kaže Karas Bošković.

Šef finansijskog sektora Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Klemens Potocki, je kazao da je okvir za borbu protiv korupcije u našoj zemlji „savršen, ili da je na dobrom putu da to bude“.

“Složio bih se kada bi rekli da Crna Gora ulazi u fazu izazova, a Evropska unija vas podržava na tom putu“, poručuje Potocki.  

Portal Analitika