Društvo

Nejednakosti između bogatih i siromašnih nikad veće

Nejednakosti između bogatih i siromašnih nisu nikad bile toliko izražene u zemljama OECD-a u 30 godina i zbog toga rast tih zemalja stagnira, navodi se u danas objavljenom izvještaju te organizacije.
Nejednakosti između bogatih i siromašnih nikad veće
Portal AnalitikaIzvor

Kako prenosi T portal, u zemljama OECD-a „prihod dest odsto najbogatijeg stanovništva je 9,5 puta veći od prihoda deset odsto najsiromašnijeg“, stoji u izvještaju Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj.

Osamdesetih godina prošlog vijeka najbogatiji građani su zarađivali sedam puta više od najsiromašnijih u zemljama OECD-a.

Sve veća nejednakost u društvu pogađa privredni rast, navode iz te organizacije.

U 30 godina prosječni prihod najbogatijih domaćinstava je napredovao. Prihod deset odsto najsiromašnijih zemalja takođe je porastao u brojnim zemljama, „ali mnogo sporije u zlatnim godinama, da bi se smanjio u razdoblju krize“.

U gotovo 30 godina, nejednakosti su se najviše produbile u SAD-u, Finskoj, Izraelu, na Novom Zelandu, u Švedskoj i u manjoj mjeri u Njemačkoj. Nejednakosti u Francuskoj, Belgiji i Holandiji u tom su periodu malo povećane, a samo su u Grčkoj i Turskoj smanjene.

OECD ima 34 članice, većinom razvijene zemalje, poput SAD-a, članica EU, Australije i Japana, ali i novih snažnih ekonomija poput Meksika, Čilea i Turske. Kina, Brazil i Indija nisu članice OECD-a.

 

Portal Analitika