Analiza američke energetske kompanije Exxon Mobil, Energetska perspektiva 2015: Pogled na 2040, pokazala je da će rast srednje klase u zemljama u razvoju dovesti do prelaska na goriva sa niskom emisijom štetnih gasova, prenosi Tanjug.
Iako se očekuje da će svjetska populacija u 2040. godini porasti na cifru od devet milijardi sa sadašnjih sedam, tražnja za energentima i emisije štetnih gasova već počinju da padaju u razvijenim zemljama zahvaljujući većoj efikasnosti, saopštio je Exxon i upozorio da bi bez efikasnosti i napretka tehnologije, ukupna potražnja za energentima mogla da skoči i 140 odsto.
U analizi se, takođe, navodi da će globalna emisija ugljendioksida (CO2) nastalog korišćenjem energenata od 2010. do 2030. godine, porasti 25 odsto, a zatim pasti oko pet odsto do 2040. godine. Iako je taj rast emisije ugljendioksida visok, to će biti samo polovina njenog rasta iz perioda od 1980. do 2010. godine.
Korišćenje alternativnih izvora energije bi, kako ocjenjuje Exxon, u budućnosti trebalo značajno da poraste, pri čemu će kapacitet solarne energije od 2010. do 2040. godine biti uvećan više od 20 puta, a obim energije dobijene snagom vjetra oko pet puta.
Procjene su da će proizvodnja energije iz nuklearnih elektrana porasti oko 90 odsto, u čemu će prednjačiti Indija i Kina.
"Iz prirodnog gasa će se 2040. godine dobijati 135 odsto više električne energije nego što je to bio slučaj 2010. godine, čime će taj energent preteći ugalj kao najveći izvor električne energije", saopštio je Exxon.
Prema prognozama američke kompanije, udio uglja u proizvodnji električne energije će do 2040. pasti na oko 25 odsto sa aktuelnih 40 odsto, jer će većina zemalja svijeta preći na ekološka goriva kako bi unaprijedile kvalitet vazduha i ograničile emisiju gasova sa efektom staklene bašte.
Mina business