Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Održana sjednica Naučnog savjeta NPCG o rješavanju hidroloških problema u slivu Biogradskog jezera

Održana sjednica Naučnog savjeta NPCG o rješavanju hidroloških problema u slivu Biogradskog jezera

Na današnjoj proširenoj sjednici Naučnog savjeta Nacionalnih parkova Crne Gore (NPCG) održanoj u PR Centru u Podgorici predstavnici relevantnih institucija i organizacija podsjetili su na dosadašnji nivo naučno-istraživačkih projekata, tehnička rješenja za sanaciju, te definisali aktivnosti u vezi sa načinima i mjerama za rješavanje hidroloških problema u slivu Biogradskog jezera i Jezerštice, što je i bila tema skupa.
Održana sjednica Naučnog savjeta NPCG o rješavanju hidroloških problema u slivu Biogradskog jezera
Portal AnalitikaIzvor

Na početku sjednice, direktor NPCG Zoran Mrdak je istakao da je „strateško opredjeljenje NPCG u posljednjih deset godina bilo podsticanje valorizacije prirodnih i kulturnih vrijednosti prostora crnogorskih parkova, na principima održivosti i potreba novog vremena u składu sa dobrim praksama razvijenih evropskih parkova. Izgradnjom nove javne infrastrukture, formiranjem novih turističkih proizvoda i promocijom, stvoren je identitet parkova kao prostora koji čine sastavni dio ponude crnogorskog turizma. No, prije svega, ističemo da je kontinuirano praćenje stanja i promjena biološke raznovrsnosti, osnovna i najvažnija funkcija Nacionalnih parkova u cilju očuvanja biodiverziteta i održivog korišćenja prirode“.

On je takođe podsjetio da je Crna Gora, počev od Knjaževog zabrana od prije 136 godina, pa do danas, postepeno izgrađivala institucionalni sistem zaštite i razvoja ukupnog prirodnog nasljeđa, odnosno da je 1878. godine, samo šest godina nakon proglašenja Yellowstone-a prvim nacionalnim parkom u svijetu, zaštićen prostor na kome se danas nalazi NP Biogradska gora.

Mrdak je istakao da organizovanje današnje sjednice Naučnog savjeta predstavlja izuzetno plodotvoran model da se na cjelovit i sveobuhvatan način sagledaju dosadašnje aktivnosti, kao i načini i mjere za rješavanje hidroloških problema u slivu Biogradskog jezera i istovremeno ukaže na prirodne procese koji utiču na pejzažne, ambijentalne i ukupne vrijednosti zaštićenih područja. On je napomenuo da će rezultati današnje sjednice predstavljati korisne smjernice nadležnim državnim tijelima i institucijama za unapređenje stanja zaštite prirode u našoj zemlji, u ovom slučaju zaštite Biogradskog jezera.

Član Naučnog savjeta Mićko Radulović podsjetio je da su hidrogeološka i inženjerskogeološka istraživanja za potrebe sanacije Biogradskog jezera izvođena sa prekidima u periodu od 1988-1992. godine, a da je završni elaborat urađen 1995. godine.

Gubljenje vode iz Biogradskog jezera ostvaruje se na više lokaliteta i kroz različite geološke sredine: kroz glacijalni nanos, kroz ispucale vulkanske stijene, kroz krečnjake na kontaktu sa vulkanskim stijenama. U cilju sprečavanja, odnosno smanjenja zasipanja jugoistočnog dijela jezera bujičnim  nanosom, predlaže se izrada kaskadnih pregrada od gabiona. U nizu predloga dopunskih istraživanja predlaže se, između ostalog: Postavljanje profila na Jezerštici neposredno nizvodno od izvora u njenom koritu (preko kojih otiču vode iz Biogradskog jezera) i mjerenje proticaja u sušnom periodu godine, kada nema isticanja iz jezera. U tom periodu korito Jezerštice je suvo u gornjem toku; Izvođenje geofizičkih ispitivanja metodom geoelektričnog skeniranja u cilju utvrđivanja privilegovanih pravaca gubljenja vode iz jezera; Izvođenje speleoronilačkih ispitivanja jezera u cilju otkrivanja ponora po njegovom dnu; Bojenje podzemnih voda u već izvedenim piezometrima (ukoliko su isti i dalje u funkciji) sa osmatranjem pojave boje duži vremenski period; Izvođenje jedne istražno-piezometarske bušotine na jugozapadnom obodu jezera, na kontaktu krečnjaka i vulkanskih stijena i izvođenje opita bojenja.

Šef Službe za unaprjeđivanje i razvoj NPCG Veselin Luburić istakao je da je kompleksnost procesa očuvanja prirodnih vrijednosti uslovljena prirodnim procesima koji ugrožavaju fizički izgled i hidrološke objekte u basenu Biogradske gore. Manifestacija tih pojava ogleda se u povećanom broju ponora po obodu i dnu Biogradskog jezera, erozionim dejstvima Biogradske rijeke i Lalevog potoka i naročito progresivnom erozijom na desnoj obali rijeke Jezerštice. U poslednjih nekoliko decenija bilo je više pokušaja da se naučno istraži problematika gubljenja voda. Geološka istraživanja su vršena u više navrata. Izvršena su sondiranja i postavljanja pijezometara radi hidrogeoloških istraživanja.

Pored predstavnika JPNPCG i Naučnog savjeta, učesnici sjednice bili su i predstavnici relevantnih institucija i organizacija koji su doprinijeli kvalitetu diskusija i zaključaka. Rezultati Proširene sjednice Naučnog savjeta predstavljaće korisne smjernice nadležnim državnim tijelima i institucijama za unaprjeđenje stanja zaštite Biogradskog jezera. S tim u vezi, nakon što se obrade mišljenja današnjih učesnika na skupu, Naučni savjet i Javno preduzeće obavjestiće resorno ministarstvo i nadležne institucije o sljedećim koracima koja se tiču pitanja: zasipanja Biogradskom rijekom, erozije koju stvara Jezerštica i gubljenja vode Biogradskog jezera.

Foto: panoramio.com

Portal Analitika