Sci/Tech

Aplikacija koja rješava matematičke zadatke

PhotoMath je besplatna aplikacija za pametne telefone koja prikazuje cijeli postupak i rješava matematičke zadatke za osnovnu školu. Autori rade na proširenju baze znanja aplikacije kako bi rješavala i najteže jednačine.
Aplikacija koja rješava matematičke zadatke
Portal AnalitikaIzvor

PhotoMath, besplatnu aplikaciju pametnih telefona preuzetu već deset miliona puta jer za nekoliko sekundi rješava matematičke jednačine, osmislila je hrvatska kompanija Mikroblink sa sjedištem u Zagrebu, prenosi agencija Anadolija.

Mladi inženjeri elektrotehnike i računarstva koji rade na njegovom usavršavanju, tvrde da će PhotoMath pomoći učenicima suočenima sa preteškim matematičkim nepoznanicama.

Direktor kompanije Damir Sabol istakao je u razgovoru za Anadoliju da se edukacija djece mora promijeniti i da je u svom početku kontroverzan bio i obični digitron.

Sabol, inženjer elektrotehnike i računarstva, osnivač je i direktor kompanije „Mikroblink“ koja proizvodi aplikacije za pametne, mobilne telefone.

Aplikacija, koju su nazvali PhotoMath, rješava matematičke zadatke kamerom pametnog telefona. Nakon što se kamera pametnog telefona usmjeri na zadatak u knjizi, aplikacija ga trenutno rješava i izbacuje konačan rezultat. I ne samo to, pokazuje i korake kako se dolazi do rješenja.

Aplikacija je postala naglo popularna, posebno kod osnovaca. Bazirana je na tehnologiji prepoznavanja teksta koju u ovoj firmi razvijaju već tri i po godine.

„PhotoMath je besplatan i može se preuzeti sa Appleove platforme, za Iphone i Windows Phone, a aplikacija za Android platformu još je u pripremi i biće gotova u januaru 2015. godine“, najavio je direktor kompanije Damir Sabol.

„Aplikacija trenutno podržava nivo matematike do 14-15 godina, osnovnu školu, a Mikroblink radi na proširenju mogućnosti tako da će uskoro raditi za nivo prva dva srednjoškolska razreda. No, tu priča ne neće stati“, obećao je Sabol.

On je uvjeren da aplikacija ne može štetiti djeci u školovanju.

„Na prvi utisak se čini da je to aplikacija kojom se može varati. No, mislim da je za digitrone u početku bio isti problem, da su ljudi tvrdili da digitrini nisu dobro sredstvo za djecu, a pokazali su se vrlo dobri i korisni. Mi vjerujemo da se edukacija ionako mora promijeniti i da naša aplikacija može pomoći djeci koja nemaju drugog načina naučiti nešto. Često djeca sjede za knjigom, gledaju u knjigu i nemaju izlaza. Mi vjerujemo da ta aplikacija u tim trenucima može znatno pomoći“, ocijenio je Sabol.

O upotrebi ove aplikacije najbolje svjedoči činjenica da je aplikacija PhotoMath u posljednjih mjesec dana preuzeta skoro deset miliona puta.

Izvor: Anadolija (cdm.me); foto: techcrunch.com

Portal Analitika