„Prijedlog da se isplata zarada bez poreza i doprinosa tretira kao krivično djelo u ovom trenutku se čini kao radikalna mjera. U cilju njenog sprovođenja, podzakonskim aktom je planirano da se, uz obezbjeđenje kolaterala, uredi reprogram poreskih obaveza za kompanije koje su solvente, a nijesu likvidne. Očekuje se da će se sa ovakvim rješenjem djelovati na nivo sive ekonomije i doprinijeti otklanjanju nelojalne konkurencije“, kazali su Pobjedi iz Privredne komore Crne Gore.
I u Uniji poslodavaca Crne Gore (UPCG) smatraju da ne bi trebalo pooštravati mjere i da bi Vlada trebalo prije svega da smanji sivu ekonomiju. Predlažu da prije bilo kakve odluke o ovoj temi raspravlja Socijalni savjet.
„U ovom trenutku, krivičnim zakonodavstvom je dovoljno pokrivena materija zaštite od krivičnih djela protiv prava iz rada. Kada je neplaćanje poreza i doprinosa na zarade posljedica trenutne, loše ekonomske situacije u preduzeću, što je u Crnoj Gori čest slučaj, tada ne možemo govoriti o namjeri poslodavaca da izbjegne plaćanje poreza“, naglasili su iz UPCG.
Oni smatraju da zato zarada, suštinski, i ne može predstavljati poresku evaziju.
Poreska evazija je, dodaju, izuzetno složen problem, a njeno rješavanje zahtijeva ozbiljan, sistemski pristup i punu uključenost svih potencijalnih aktera.
„Ako takva spremnost zaista postoji, onda treba imati u vidu da je ova oblast dovoljno regulisana nizom zakona - o radu, o inspekcijskom nadzoru i Krivičnim zakonikom, pa bi sve preko toga bilo prenormiranje“, naglasili su u Uniji poslodavaca i dodali da su poreska evazija i siva ekonomija problem sa kojim se suočavaju sve zemlje svijeta.
Ekonomski analitičar Predrag Drecun kaže da bi bilo previše onih koji bi došli pod udar zakona, ukoliko bi parlament usvojio prijedlog da isplaćivanje plata bez plaćanja dažbina bude krivično djelo. On upozorava da u tom slučaju ne bi smjeli praviti selekciju.
Drecun kaže da bi trebalo ostaviti neko prelazno rješenje za primjenu, ukoliko prijedlog Ministarstva finansija bude prihvaćen.
U Montenegro biznis alijansi kažu da ih brinu posljedice koje bi izazvalo eventualno usvajanje spornog predloga. Sigurni su, kako kažu, da bi se poslodavci uklopili i u nova rješenja.
Izvor: Pobjeda