Vlada bi trebalo sljedeće godine da predstavi izmjene zakona o poreskoj i carinskoj administraciji, u kojima će biti uvrštena odredba o obaveznom prijavljivanju imovine poreskih i carinskih inspektora.
Ostaje nejasno zašto Vlada novim propisima nije predvidjela prijavljivanje imovine od strane tržišnih i inspektora rada, budući na prirodu njihovih zanimanja.
U Crnoj Gori je javna tajna da su pojedini carinici, poreznici ali i tržišni inspektori stekli prilično bogatstvo prije svega u nekretninama, ali i vlasništvo u privatnim kompanijama.
Najava da će u narednoj godini carinski službenici biti obavezni da prijavljuju svoju imovinu povlači za sobom i potrebu da tom novinom budu obuhvaćeni i tržišni inspektori, kao i čitava služba finansijske inspekcije, izjavio je Portalu Analitika ekonomski analitičar Siniša Lekić.
- Ovi državni službenici nijesu ništa manje osjetljivi na korupciju od drugih državnih funkcionera i to bi koliko-toliko doprinijelo da se njihova imovina konačno javno i transparentno prezentuje javnosti. Nerijedak je slučaj da ova lica posjeduju imovinu koja uveliko prevazilazi zarade koje primaju. Svjesni smo da ovo neće donijeti revolucionarne korake na sprečavanju bogaćenja mimo poznatih finansijskih tokova. Zato je potrebno da se Komisija za sprečavanje konflikta interesa ozbiljnije pozabavi prijavama državnih funkcionera, a ne kao do sada da budu jedan vid statističkog zavoda i da samo evidentiraju podatke bez ikakvih daljih radnji kojima bi trebalo utvrditi porijeklo i način sticanja imovine - ističe Lekić.

On je ocijenio da su u ovom trenutku očekivanja od Komisije za sprečavanje sukoba interesa iluzorna "jer je poznato kako se do novog sastava komisije došlo, isključivo na predlog vladajuće koalicije".
- Posebna priča je što ova komisija nije radila skoro pola godine jer nije bila izabrana pa je tu ostavljena velika mogućnost za eventualne malverzacije svih onih koji su bili u obavezi da predaju prijave. Mnogo je dilema i u samom zakonu, kada komisija nije načisto ko je sve u konfliktu interesa pa prilazi tumačenju propisa, što očito nije dobro. Propis mora biti jasan,izričit i tu ne smije biti dileme ko podliježe ovom zakonu, a ko ne. Poznato je tumačenje kad pojedini ministri, pored svog redovnog posla, obavljaju dodatne angažmane, od upravnih odbora državnih preduzeća do predavača na fakultetima. Potrebno je ozbiljnije pristupiti ovom problemu. Nadam se da ce najavljena agencija potpuno profesionalno i bez političkih uticaja konačno obavljati, ovaj vrlo osjetljiv,ali i bitan posao za kompletno društvo - kazao je Lekić.
Novim propisima će biti ustanovljena posebna odjeljenja unutrašnje kontrole Uprave carina i Poreske uprave, čiji bi zadatak bio, prije svega, podnošenje disciplinskih, prekršajnih i krivičnih prijava zbog povrede propisa od strane službenika te uprava.
Što se tiče Odjeljenja unutrašnje kontrole Uprave carina, planirano je da ima ukupno šest službenika podijeljenih u dvije grupe: Grupa za razvoj profesionalnih standarda i integriteta i Grupa za kontrolu ispravnosti i zakonitosti. Prva grupa bi trebalo da vrši preduzimanje radnji na otkrivanju i sprječavanju sukoba interesa zaposlenih u Upravi carina i provjeravanje aktuelnih i potencijalnih carinskih službenika u pogledu integriteta, karaktera, profesionalnih sposobnosti, a u odnosu na zahtjeve službe, dok bi druga imala kao zadatak direktnu komunikaciju sa državnim tužilaštvom i policijom.
Pored toga druga grupa će vršiti podnošenje disciplinskih, prekršajnih i krivičnih prijava zbog povrede carinskih, akciznih, poreskih i drugih propisa od strane carinskih službenika.
Kako sada stvari stoje, biće formirano posebne web stranice Poreske uprave i Uprave carina radi unaprjeđenja transparentnosti rada Odjeljenja unutrašnje kontrale, kao i jačanja povjerenja javnosti u rad ovog državnog organa.
Prema važećoj organizaciji državne uprave u sastavu Ministarstva finansija nalaze se i Poreska uprava i Uprava carina.
P.Z.-S.G.